Wernisaż Leszka Szurkowskiego i Ryszarda Tabaki "Incidental and Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem"

AKTUALNOŚCI | 09-10-2018
Wszystkich miłośników sztuki zapraszamy na wernisaż Leszka Szurkowskiego i Ryszarda Tabaki "Incidental and Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem", który odbędzie się 17 października 2018 r. o godz. 19:00 w Galerii Poziom 4. Bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać w kasie Filharmonii od 12 października od godziny 13:00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Obydwaj twórcy rozpoczynali swoją działalność artystyczną w dobie fotografii analogowej. Ich ówczesne eksperymenty są ściśle związane właśnie z nią i z jej technicznymi restrykcjami. Przejście do fotografii cyfrowej jest przejściem przełomowym. Jednym z celów wystawy będzie więc pokazanie, jaki jest skutek poruszania się Leszka SzurkowskiegoRyszarda Tabaki w owych odmiennych technologicznie warunkach oraz w jaki sposób każdy z nich wykorzystuje nowe możliwości.

Wystawa ma również aspekt historyczny, gdyż prezentuje wycinek polskiej historii sztuki współczesnej. Zarówno Szurkowski jak i Tabaka opuścili kraj w roku 1981, a tym samym przerwali pracę w seminarium Foto Medium Art. Każdy z nich (Szurkowski w Kanadzie, Tabaka w Australii) we właściwy sobie sposób, adaptując się w nowym środowisku do nowych warunków, pozostał przy swoich wcześniejszych zainteresowaniach, wznawiał dawne eksperymenty i związane z nimi rozważania. Zarówno dla Tabaki, jak i Szurkowskiego miało to w ostatnich kilkudziesięciu latach pozytywny i kreatywny wyraz praktyczny.

Tytuł tej wystawy "Incidental and Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem" nawiązuje do dwóch nurtów w pracach prezentowanych twórców. Prace Tabaki to „odzwierciedlenia rzeczywistości” przy celowym użyciu medium, jakim jest fotografia. Na tym jednakże kończy się już obszar planowanego zamierzenia (udziału artysty), a rozpoczyna rozległy obszar przypadkowej interpretacji postrzegającego ów obiekt. Wizualizacje Tabaki, przez swoją pozorną czytelność, z jednoczesnym odniesieniem do malarstwa i fotografii, prowokują odbiorcę do przypadkowych skojarzeń. „Przypadkowość” w pracach Szurkowskiego, traktującego fotografię jako „notatkę wizualną”, objawia się głównie w doborze fragmentów, z których montowane są jego obrazy. Poprzez połączenia różnorodnych tematycznie zdjęć należałoby efekty tych preparacji nazwać kolażami. W wielu bowiem przypadkach można się dopatrzyć
zamierzonych aluzji i wysublimowanych cytatów, odnoszących się np. do świata reklamy, wielkomiejskich graffiti czy architektury.

Ryszard Tabaka - urodził się w 1948 w Łodzi, w 1982 wyemigrował na stałe do Australii. Były członek ŁTF i ZPAF. W latach 1970-1976 aktywnie prezentował swoje prace na zbiorowych i indywidualnych wystawach w kraju i zagranicą. W latach 1977-1981 konsekwentnie prezentował swój artystyczny program zatytułowany Poza Formą (Beyond Form) na szeregu indywidualnych i grupowych prezentacjach wykorzystując fotografię film i instalację jako środki wyrazu. Głęboko zaangażowany w aktywność Foto-Medium-Art jak również w szereg artystycznych seminariów. W swoich pracach koncentruje się na analizie relacji pomiędzy prezentacją wizualną i indywidualną percepcją na poziome zarówno świadomości jak też podświadomości.

Leszek Szurkowski urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu w 1973 roku. Doktorat i habilitację w zakresie fotografii i multimediów obronił na Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się fotografią, grafiką użytkową, fotoilustracją oraz konsultacjami w zakresie komunikacji wizualnej i mediów. Specjalizuje się w projektowaniu książek i materiałów drukowanych, wystawiennictwie a także w projektach z zakresu komunikacji wizualnej oraz edukacji. W 1982 założył w Kanadzie studio LES INC, które prowadzi działalność w zakresie fotografii, multimediów, projektowania graficznego oraz strategicznego zarządzania projektami kreatywnymi. W latach 1965–2018 zrealizował pond 60 wystaw indywidualnych i uczestniczył w przeszło 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych, prezentując swoje prace, wykładając i zasiadając w jury.

Bezpłatne zaproszenia można odebrać w kasie Filharmonii od 12 października od godziny 13.00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Wystawa będzie dostępna w galerii Poziom 4. w środy od 13:00 do 18:00 oraz w niedziele od 12:00 do 16:00 do 11 listopada. Bilet wstępu do galerii można kupić w cenie 3 zł/os.
Lipiec 2019
Sierpień 2019
01SIEcz, 17:00
19SIEpn, 13:00