„Góra-dół – być jak Karłowicz” spektakl i premiera audiobooka

AKTUALNOŚCI | 10-10-2018
Tego jeszcze nie było! Filharmonia w Szczecinie prezentuje jedyne w swoim rodzaju wydawnictwo - audiobook „Góra-dół – być jak Karłowicz”. Premiera już w niedzielę 21 października podczas koncertu familijnego - spektaklu, na podstawie którego powstał audiobook.

OGLADAJ NA YOUTUBE bit.ly/GoraDolVideoYT

OGLĄDAJ NA FACEBOOKU bit.ly/GoraDolVideoFB

Audiobook „Góra-dół – być jak Karłowicz”, to słuchowisko stworzone na podstawie unikatowej produkcji teatralnej Filharmonii w Szczecinie. Premiera spektaklu odbyła się na scenie Filharmonii w październiku 2017 roku. Jej głównym bohaterem jest patron instytucji - Mieczysław Karłowicz, ale w wyjątkowej odsłonie - jego sylwetkę przybliżają emocje, które miały wpływ na życie i twórczość kompozytora.

Fabułę buduje pięć podstawowych emocji bohatera, w które wcielają się najlepsi z najlepszych aktorzy młodego pokolenia: Radość - Agata Kolasińska, Strach - Rafał Hajdukiewicz, Gniew - Adam Kuzycz-Berezowski, Odraza - Magdalena Wrani-Stachowska i Smutek - Wojciech Sandach. Ich charakter, to nie tylko tekst, ale przede wszystkim muzyka odzwierciedlająca cechy każdej z emocji.

Słuchowisko wyreżyserował znany aktor i reżyser, na co dzień związany ze szczecińskimi scenami - Arkadiusz Buszko. Do współpracy zaprosiliśmy także właścicielkę najbardziej rozpoznawalnego i niesamowitego głosu w Polsce - Krystynę Czubównę. To ona wprowadzi słuchaczy w świat myśli Mieczysława Karłowicza.

Mieczysław Karłowicz był nie tylko jednym z najbardziej twórczych kompozytorów w Polsce, ale też oddanym miłośnikiem Tatr. Jego dzienniki, w których szczegółowo opisywał swoje wyprawy górskie i związane z nimi emocje, były inspiracją do stworzenia opowieści o jego niecodziennej wrażliwości.

Spektakl, a co za tym idzie także audiobook, pokazuje Karłowicza na przestrzeni jego całego życia - jako chłopca, a potem mężczyznę, którym kierują czasem zupełnie przeciwstawne emocje. I to właśnie one odzwierciedlają ludzką naturę tego niezwykle utalentowanego twórcy.

W produkcji "Góra-dół - być jak Karłowicz" wykorzystane zostały poematy symfoniczne kompozytora, które były inspiracją do stworzenia nowych, skomponowanych specjalnie na potrzeby spektaklu utworów w – uwaga! - elektronicznych aranżacjach. Autorem kompozycji jest Mateusz Ryczek, który na zamówienie Filharmonii skomponował muzykę odzwierciedlającą radość, strach, gniew, odrazę i smutek.

Ta niepodręcznikowa opowieść o życiu i twórczości patrona Filharmonii skierowana jest przede wszystkim do młodzieży w wieku 10-15 lat, lecz z pewnością zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Fabuła opowieści oraz nowe kompozycje zostały napisane w taki sposób, aby zarówno dzieci, jak i opiekunowie mieli szanse na świadome obcowanie z muzyką i historią Mieczysława Karłowicza.

Premiera audiobooka "Góra-dół - być jak Karłowicz" już 21 października o godz. 17:00 podczas rodzinnego koncertu o tym samym tytule. Zapraszamy starszych i młodszych na wyjątkową podróż w głąb myśli jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podróż, która zachwyci, rozśmieszy i wzruszy każdego i którą później będzie można odbywać także w domowym zaciszu - zabierając ze sobą płytę z tą niezwykłą opowieścią o Mieczysławie Karłowiczu.
Grudzień 2020
01GRUwt, 11:00
Filharmonia Szczecin OnlineDoNuta w drodze - live koncert kameralnydla klas I-III
01GRUwt, 11:15