Święto Muzyki 2019

Prapremiera w miejscu z muzyczną historią - zobacz video

AKTUELLES | 08-11-2019
Zielony skwer między Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja był miejscem gdzie przed wojną szczeciński Konzerthaus organizował plenerowe koncerty. Nawiązując do muzycznych tradycji tej, zamkniętej na co dzień przestrzeni, otworzyliśmy ją na nowo dla mieszkańców 21 czerwca 2019 r. podczas Święta Muzyki. Zaprosiliśmy ich wtedy na nietypowy muzyczny spacer w towarzystwie Symfonii nr 1 Wojtka Blecharza.

135 lat muzycznej historii miejsca

Zielony skwer między budynkiem Filharmonii a Cerkwią, na co dzień ogrodzony wysokim płotem i niedostępny dla mieszkańców Szczecina, stał się w tym roku miejscem muzycznej prapremiery. Nieprzypadkowo, bowiem to właśnie tam, jeszcze przed II wojną światową, znajdowała się plenerowa scena Konzerthausu, a mieszkańcy naszego miasta mogli w otoczeniu przyrody czerpać przyjemność ze słuchania koncertów. Ponowne otwarcie skweru dla muzyki miało więc symboliczny charakter, ponieważ było nawiązaniem do historii tego pięknego miejsca, które swoją działalność zainaugurowało 135 lat temu, wraz z otwarciem Domu Koncertowego.

Park Symfonia

Do współpracy przy pomyśle muzycznego zagospodarowania pięknego, zielonego fragmentu naszego miasta między Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja zaprosiliśmy kompozytora Wojtka Blecharza. W efekcie tej kooperacji powstała „Symfonia nr 1”, która jest – jak mówi sam twórca – „muzyczną sytuacją-instalacją, której uczestnicy otwierają się na nowe drogi doświadczania dźwięku, zwykle niespotykane na tradycyjnym koncercie. Przez dźwięk będziemy mogli „przechodzić” ciałem, kłaść się na ziemi, żeby go posłuchać, czy siadać między muzykami”.

Zobacz video

„Symfonii nr 1” Wojtka Blecharza można było wysłuchać w dwóch odsłonach. Pierwsza, to jej wykonanie właśnie na skwerze przy Cerkwi św. Mikołaja. Tam uczestnicy koncertu mogli w otoczeniu przyrody wędrować przez kolejne punkty wyznaczane przez muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Wędrówka pomiędzy nimi stała się odkrywaniem dźwięków – zarówno tych wydawanych przez naturę, jak i tych naturą inspirowanych, ale granych przez muzyków. Druga odsłona symfonii odbyła się w miejscu zgoła odmiennym i z założenia przeznaczonym do prezentacji muzyki. Muzycy wraz ze słuchaczami przenieśli się z zielonego skweru do białego budynku Filharmonii, by tam kontynuować koncert. Rozproszeni w przestrzeni obiektu muzycy znów stworzyli punkty muzycznej wędrówki, która pozwoliła porównać brzmienie utworu i instrumentów w obu miejscach – na łonie przyrody i w przestrzeniach Filharmonii.

Prawykonanie utworu Symfonia nr 1 Wojtka Blecharza miało miejsce 21 czerwca 2019 r. podczas wydarzenia zatytułowanego Park Symfonia odbywającego się w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Muzyki.

Utwór Wojtka Blecharza „Symfonia nr 1" został zamówiony przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" priorytet „Zamówienie kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Organizator: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Partner wydarzenia: Tokarnia - Patrycja Tokarska
Juni 2020
HEUTE01 JUNMo, 10:00