Konkurs fotograficzny 11 listopada i spotkania z polską muzyką

AKTUELLES | 09-11-2019
Konkurs fotograficzny, spotkania z Moniuszką dla najmłodszych, a dla starszych melomanów muzyka inspirowana Polską w wykonaniu światowej sławy artystów. Nie tylko muzycznie będziemy przez kilka dni świętować rocznicę odzyskania niepodległości.

#aleTutaj, czyli konkurs fotograficzny

Piosenka „Tutaj”, jak chyba żadna inna z płyty „I żyli długo i w Szczecinie”, wzruszająco opowiada o przywiązaniu do miejsca, w którym się żyje. Utwór, oryginalnie wykonany przez Ritę Skalską i Jakuba Wojciechowskiego, pozwala przede wszystkim zrozumieć kontekst historyczny związany z lokalnym patriotyzmem oraz świadomością przynależności do miejsca. Pokazuje, że „Tutaj” jesteśmy w domu, że Szczecin (choć może to być każde inne miasto) to nasze miejsce na ziemi, "coś łączy nas - wszyscy tu razem mieszkać chcemy".

Dziś, kiedy zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, bez której przecież nie moglibyśmy mówić, że "jesteśmy w domu" chcemy zaprosić naszych młodszych i starszych melomanów do wyjątkowego konkursu fotograficznego #aleTUTAJ. Zapraszamy do niego wszystkich użytkowników serwisu społecznościowego Instagram.

Zasady są proste. Wystarczy posłuchać tego wyjątkowego utworu i dokładnie 11 listopada zrobić i przesłać nam zdjęcie, które pokaże, czym jest tytułowe #aleTutaj, czym dla autora jest i jak rozumie miejsce, w którym żyje na co dzień.

Konkurs trwać będzie 11 listopada (w godz. 0.00-23:59), szczegóły na filharmonia.szczecin.pl

DoNuta i Moniuszko będą taktować

Nie zapominamy także o najmłodszych. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, to także doskonała okazja, by polską historię muzyczną przybliżyć dzieciom. 12 i 13 listopada zapraszamy grupy szkolne z klas I-III na wyjątkową odsłonę koncertów kameralnych DoNuta taktuje - DoNuta taktuje z Moniuszką. Koncerty DoNuta taktuje z Moniuszką prezentujące najmłodszym pieśni Stanisława Moniuszki zostały także wpisane w cykl wydarzeń "Moniuszko 200" stanowiących obchody Roku Moniuszkowskiego.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Stanisław Moniuszko jest naszym najwybitniejszym narodowym twórcą pieśni. Już sama ich liczba jest imponująca, bo według różnych źródeł jest ich nawet ponad 300!

Stanisław Moniuszko swoje pieśni zebrał w "Śpiewniku dmowym". Chciał, by śpiewano je w polskich domach i by były one dla każdego, do śpiewania na co dzień, by opowiadały o codziennym życiu. Nie wszystkie pieśni były więc poważne - część z nich to kompozycje żartobliwe i skomponowane z myślą o dzieciach.

Szczegóły na filharmonia.szczecin.pl

Jak bile polskie serce

Pianista Adzik Sendecki, sopranistka Olga Pasiecznik i zespoły Atom String Quartet oraz NDR Bigband to wybitni artyści, stanowiący obecne ścisłą czołówkę wykonawców muzyki różnych gatunków. 13 listopada o godzinie 19:00 w Filharmonii w Szczecinie, poprzez wyjątkowy projekt „My Polish Heart”, zastanowimy się wraz z nimi nie tylko co to znaczy mieć polskie serce, ale także czy nasze serca biją dla Polski? Przewodnikiem w tych rozważaniach będzie muzyka, która oddaje emocje lepiej, bardziej i pełniej niż najlepiej dobrane słowa.

Emocjonalny stosunek pianisty Adzika Sendeckiego do polskiej kultury sprawił, że utwory, które usłyszymy, charakteryzować będzie m. in. polski folkloryzujący koloryt. Same kompozycje i improwizacja stworzą nową jakość pomiędzy klasyką a jazzem i przepełnione będą polskim charakterem, mocno odnoszącym się do polskiego dziedzictwa, jakie nasz jazzowy emigrant nosi w sercu.

W jakim rytmie bije „ogromne polskie serce”? Przekonamy się już 13 listopada o godzinie 19:00. Szczegóły i bilety na filharmonia.szczecin.pl

Juni 2020
01JUNMo, 10:00
Koncerty szkolne 2019/2020Droga do Oza [ODWOŁANY]spektakldla klas IV-VIII