Niebieski - fioletowy - niebieski. Włączamy się w akcje społeczne

AKTUELLES | 13-11-2019
Filharmonia w Szczecinie po raz kolejny angażuje się w akcje społeczne zmieniając kolor iluminacji budynku - w listopadzie aż trzy razy. 14 listopada zaświecimy na niebiesko przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, 17 listopada włączymy iluminację w kolorze fioletowym, by wesprzeć Światowy Dzień Wcześniaka, a 20 listopada kolorem niebieskim razem z UNICEF zaakcentujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Dzień urodzin odkrywcy insuliny

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada od 1991 roku – właśnie w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90% cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych), do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia.

W 2019 roku, podobnie jak w poprzednim, obchody Światowego Dnia Cukrzycy podejmują temat cukrzycy widzianej z perspektywy rodziny. Liczba zachorowań na cukrzycę wciąż rośnie, a przy aktualnym rozpowszechnieniu choroby, choroba dotyczy praktycznie każdej rodziny.

Filharmonia w Szczecinie włącza się w szczytną ideę Światowego Dnia Cukrzycy i 14 listopada zaświeci się na niebiesko - tak i jak kilkaset innych budynków czy pomników na całym świecie. Kolor niebieski przypominać ma o chorobie oraz codziennych zmaganiach chorych, a także zwrócić uwagę nieświadomych problemu na potrzebę prowadzenia szerokiej profilaktyki.

Więcej o akcji na mojacukrzyca.pl.

Na fioletowo dla małych wojowników

Rocznie 15 milionów dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, co, w skali całego świata, oznacza 1 na 10 urodzeń. Dzieci te trafiają na oddziały neonatologiczne czy oddziały intensywnej terapii, a ich pierwsze chwile niestety nie wyglądają tak, jak widzieli to w marzeniach ich rodzice.

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. Tego dnia odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także zwracać uwagę na szereg problemów, z jakimi muszą się zmierzyć. W Polsce wydarzenie zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak w 2011 r.

Symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka jest kolor fioletowy. 17 listopada na całym świecie w tym dniu podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca w tym m.in. Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy nawet wodospad Niagara. Filharmonia w Szczecinie dołącza to tego zacnego grona i tego dnia także zaświeci się na fioletowo, by zwrócić uwagę na rzeczywistość i problemy najmniejszych wojowników i ich rodziców. My także jesteśmy z Wami i trzymamy kciuki.

Więcej o akcji na wcześniak.pl.

#GoBlue, czyli 30 lat Konwencji o Prawach Dziecka

W tym roku przypada trzydziesta rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, a dzień jej uchwalenia obchodzony jest corocznie jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Od 2014 roku dzień ten, to także Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - ustwnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. 20 listopada, w 30. rocznicę uchwalenia dokumentu gwarantującego wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału, UNICEF zaprasza wszystkie samorządy miast do uczczenia tego szczególnego dnia. Uroczyste obchody w tym roku będą odbywać się pod hasłem: „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”. Miasto Szczecin także włącza się w obchody, m.in. prowadząc kampanię informacyjną. Filharmonia tego dnia zaświeci się na niebiesko, by tego dnia chcemy skierować uwagę wszystkich na dzieci, które są dla nas bardzo ważne, i o które dbamy każdego dnia, nie tylko muzycznie.

WIęcej o akcji na stronie UNICEF

Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere