Rok wypełniony międzynarodową współpracą

AKTUELLES | 28-12-2020
Pomimo zamkniętych granic, ograniczonej mobilności oraz braku możliwości regularnych bezpośrednich spotkań, rok 2020 był czasem nawiązywania nowych kontaktów, wzmacniania relacji partnerskich oraz inicjowania projektów z udziałem organizacji regionalnych i międzynarodowych. Wiele za nami, a jeszcze więcej przed nami, na co bardzo się cieszymy.
Strategiczne kierunki międzynarodowego partnerstwa Filharmonii w Szczecinie w naturalny sposób wyznacza nasze położenie na mapie oraz związane z nim programy dotacyjne z przypisanymi obszarami wsparcia. Od poziomu regionalnego - transgranicznego, czyli bezpośredniego sąsiedztwa z Pomorzem Przednim-Meklemburgią i Brandenburgią, poprzez usieciowienie z krajami Skandynawii i współpracę bilateralną w ramach funduszy norweskich i EOG, do współpracy krajów grupy Wyszehradzkiej – Polski, Słowacji, Czech i Węgier – opartej również na wspólnym dziedzictwie kulturowym.

Kolejne edycje znanych projektów

W 2020 r. odbyły się kolejne edycje flagowych projektów Filharmonii takich jak International Lutosławski Youth Orchestra (ILYO) czy Limuzynką do Filharmonii, z udziałem partnerów międzynarodowych.

Program warsztatów ósmej edycji orkiestry młodzieżowej ILYO - International Lutosławski Youth Orchestra - czerpał z dorobku kompozytorów krajów wyszehradzkich i przebiegał we współpracy z uczelniami artystycznymi z Brna (Janáček Academy of Music and Performing Arts Brno - JAMU), Bratysławy (Academy of Performing Arts – VŠMU) i Budapesztu (Liszt Academy). Zmodyfikowana, zdalna formuła ILYO odbyła się dzięki dofinansowaniu z International Visegrad Fund.

Realizowany od pięciu lat projekt społeczno-edukacyjny Limuzynką do Filharmonii, zyskał w tym roku nowy transgraniczny wymiar. Dzięki wsparciu z Funduszu Małych Projektów Interreg V A zapewniono bezpłatny dostęp do wydarzeń w Filharmonii grupom uczniów szkół podstawowych oraz seniorom z terenów przygranicznych z Polski i z Niemiec.

Nowy rok, nowe projekty

Również w ramach specjalnego programu dotacyjnego FWP Interreg V A, Filharmonia inicjuje projekt pilotażowy pod nazwą SENIOR ON mający na celu transgraniczną współpracę międzypokoleniową i upowszechnienie wśród seniorów z Polski i z Niemiec praktyki korzystania z oferty kulturalnej w Internecie. Muzyka, a dokładniej emisja koncertów w sieci, ma stać się bodźcem do przełamywania barier mentalnych związanych z postępem technologicznym. Projekt pozwoli na włączenie seniorów do życia kulturalnego i nabywanie przez nich nowych kompetencji cyfrowych. W 2021 rozpoczną się działania informacyjne, które pozwolą wyłonić uczestników programu po dwóch stronach granicy, we współpracy z Miastem Pasewalk.

Już w styczniu 2021 Filharmonia w Szczecinie rozpocznie międzynarodowy projekt interdyscyplinarny pod nazwą MUSIC.MULTIMEDIA.MANAGEMENT. w ramach Programu "Kultura" współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021.

Będzie to dwuletni kompleksowy program szkoleń i wydarzeń artystycznych realizowany we współpracy z partnerem norweskim, festiwalem Fjord Cadenza oraz TRAFO Trafostacją Sztuki w Szczecinie. Program obejmie sześć obszarów tematycznych: reżyseria i realizacja dźwięku, reżyseria i realizacja światła oraz multimediów, zarządzanie pracą zespołu artystycznego, impresariat, kuratorstwo sztuki oraz edukacja muzyczna. Będą one zagłębiane w formie kursów online, a następnie praktyk zawodowych oraz staży w Polsce i Norwegii. Projekt pozwoli na podniesienie kompetencji specjalistów międzynarodowego sektora kultury oraz wzrost zainteresowania nowatorskimi formami wypowiedzi artystycznych. Ważnym elementem będzie także, obowiązkowy dla wszystkich uczestników, moduł poświęcony rozwojowi publiczność.

Dodatkowo, w ramach pogłębiania i wzmacniania współpracy z Norwegią, w połowie 2021 r. planowana jest wizyta studyjna w Oslo na zaproszenie Stowarzyszenia Norweskich Orkiestr Młodzieżowych (UNOF). Celem wizyty będzie wymiana doświadczeń przy realizacji programów orkiestr młodzieżowych jako formy przygotowania uczniów i absolwentów szkół muzycznych do pracy w charakterze zawodowych muzyków orkiestrowych.

Następne miesiące będą także powrotem do działań zmierzających do organizacji koncertów wyjazdowych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie oraz programu wymiany orkiestr. Aktywna wymiana międzynarodowa przebiegać będzie niezmiennie za sprawą rozbudowanej działalności artystycznej Filharmonii – włączając repertuar orkiestry symfonicznej, koncerty gościnne, zamówienia kompozytorskie, czy działania w ramach festiwalu MDF, cyklu SoundLab i programu Galerii Poziom 4 (jak np. bieżąca wystawa Reboot Cyfrozaura realizowana przy wsparciu Austriackiego Forum Kultury).

Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00