GRANDIOSO, LiveFilharmonia

Chopin | Strauss - premiera koncertu na LiveFilharmonia

AKTUELLES | 04-05-2021
Już w najbliższy piątek 7 maja o godzinie 19:00, podczas premiery online na LiveFilharmonia.szczecin.pl, usłyszymy Orkiestrę Filharmonii w Szczecinie pod batutą Josepa Caballe Domenecha z towarzyszeniem wyśmienitego pianisty Andrzeja Wiercińskiego, który w lipcu tego roku będzie reprezentował Polskę w eliminacjach XVIII Konkursu Chopinowskiego. W programie utwory Fryderyka Chopina i Ryszarda Straussa. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.
[Przynosimy] przyjaciołom muzyki i ojczystych talentów miłą (…) nowinę: Fryderyk Chopin ukończył drugi wielki koncert. (…) Jest to utwór geniusza. Oryginalność i wdzięk myśli, bujność imaginacji, talent instrumentowania, wreszcie mistrzowska egzekucja zachwyciły słuchaczów. Geniusz Chopina zapowiada mu niepospolitą i trwałą sławę. (…) Wkrótce, bo podobno przed upłynieniem miesiąca, ma wyjechać za granicę. (…) Pan Chopin pozbawiłby publiczność warszawską prawdziwej przyjemności, gdyby wyjechał, nie dawszy jej usłyszeć swojego drugiego koncertu.

Tak Powszechny Dziennik Krajowy zapowiadał pierwsze publiczne wykonanie Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina . Kończył się wyjątkowy rok 1830. W maju odbyło się uroczyste otwarcie obrad sejmu, na które przyjechał car Mikołaj I, król pruski Wilhelm, książę Antonii Radziwiłł, książę Adam Czartoryski, Aleksander Humbolt i wiele znanych osobistości. Z tej okazji przez cały sezon artystyczny organizowano atrakcyjne wydarzenia towarzyskie i artystyczne. Recenzenci i krytycy prześcigali się w peanach na cześć gwiazd estrady. Z tym większą niecierpliwością oczekiwano na nowy Koncert „najwybitniejszego fortepianisty Szopena”, zwłaszcza, że premiera poprzedniego, w tym samym 1830 roku, odniosła niebywały sukces.

Sam Chopin był już wtedy pochłonięty myślami o zbliżającym się wyjeździe z kraju. 12 października, czyli dzień po koncercie, napisał do Tytusa Woyciechowskiego:

„Najdroższe życie moje! Wczorajszy koncert udał mi się – pospieszam z tym doniesieniem. Powiadam Aśpanu, żem się wcale a wcale nie bał, grał tak, jak kiedy sam jestem, i dobrze było.(…) Ja już zaś o niczym nie myślę, tylko o pakowaniu się, albo w sobotę, albo we środę ruszam przez Kraków.”

Solistą wieczoru będzie Andrzej Wierciński – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hong Kongu (2019). W lipcu tego roku będzie reprezentował Polskę w eliminacjach do XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Josep Caballe Domenech – dyrektor Colorado Springs Philharmonic w USA, główny dyrygent Moritzburg Festival i były dyrektor Staatskapelle Halle w Niemczech.

W programie:
Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy e-moll op.11
Richard Strauss - Cztery interludia symfoniczne z opery Intermezzo op. 72

Koncert CHOPIN | STRAISS już w piątek 7 maja o godzinie 19:00 na LiveFilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.

Partnerem koncertu jest Szczecińska Izba Adwokacka

Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere