"Moje refleksje na temat światła" - premiera filmu o Felice Ross

AKTUELLES | 05-05-2021
Pierwszy film z serii Contemporary Creators w ramach międzynarodowego projektu Music.Multimedia.Management. Już szóstego maja zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej cenionych reżyserek światła na świecie, Felice Ross. Początek bezpłatnej transmisji na stronach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube jest zaplanowany o godzinie 20.00.
Z Felice Ross spotkaliśmy się podczas prób do nowego spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie. Felice współpracuje z Warlikowskim od 1998 roku i przez te lata miała znaczący wpływ na rozwój reżyserii świateł w Polsce.

Urodzona w Ameryce, zawodu uczyła się najpierw w niezależnych teatrach nowojorskich, a później w Izraelu, zaliczając się do niewielu kobiet, które w tym czasie przebiły się w branży i rozwinęły międzynarodową karierę w produkcjach teatralnych, tanecznych i operowych.

Zapytaliśmy ją o źródła inspiracji i mentorów, którzy mieli wpływ na jej twórczość; jak zmienia się sam zawód i branża na przestrzeni lat - czy na lepsze? Jak pielęgnować w sobie artystę, jak podtrzymać zainteresowanie i pasję, zachowując przy tym równowagę między pracą a życiem osobistym. Co wyjątkowego ma w sobie światło?

Felice Ross

Pierwszy gość serii Contemporary Creators, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych reżyserek światła, współtworzących wiele współczesnych przedstawień teatralnych, operowych oraz tanecznych. Felice Ross pracuje przy oświetleniu scenicznym od 15 roku życia. Pracowała jako operator świateł, technik oświetleniowy i jako szef działu oświetlenia w Operze Izraelskiej, a także jako reżyser świateł. Felice reżyserowała światła do wielu spektakli, a także instalacji artystycznych w Izraelu, Europie, USA, Korei Południowej, Japonii, RPA i Wielkiej Brytanii.

Przez lata kariery prowadziła wiele kursów mistrzowskich i warsztatów. Zasiadała w jury Akademii Teatralnej w Warszawie, a także w jury Praskiego Quadriennale. Trzykrotnie otrzymała doroczną nagrodę za najlepszą reżyserię świateł w Izraelu, najlepsze oświetlenie na Festiwalu Teatralnym w Akko oraz nagrodę za najlepsze oświetlenie do spektaklu klasycznego w Polsce. Została wyróżniona honorowym członkostwem w Hiszpańskim Związku Reżyserów Świateł. W 2018 roku Felice została uhonorowana przez Sir Paula McCartney’a w Liverpool Institute for Performing Arts.

W Polsce Felice współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim od 1998 roku. Współpracowała również z Grzegorzem Jarzyną, Mariuszem Trelińskim, Andrzejem Sewerynem i Natalią Korczakowską.

Czym jest M.M.M.?

Music.Multimedia.Management. to dwuletni, interdyscyplinarny program skierowany do osób zainteresowanych pracą przy produkcji międzynarodowych wydarzeń artystycznych. Program obejmuje sześć obszarów tematycznych zaprojektowanych w formie kursów online, które prowadzą eksperci z całego świata oraz praktyczne szkolenia i praktyki mentorskie w Polsce i Norwegii.

Projekt jest skierowany do: studentów, absolwentów akademii artystycznych/muzycznych/ humanistycznych; pracowników organizacji artystycznych, którzy chcą nawiązywać kontakty, poszerzać swoją wiedzę, podnosić umiejętności, przekwalifikowywać się niezależnych artystów, którzy chcą podnieść umiejętności w zakresie zarządzania i produkcji; początkujących menedżerów sztuki, dyrektorów artystycznych, programistów, kuratorów, producentów, projektantów i techników.

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 18+ z dowolnego zakątka świata. Jednym z warunków uczestnictwa w programie jest dobra znajomość języka angielskiego.

Kursy są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Odbywając praktykę poza miejscem zamieszkania można otrzymać dofinansowanie, a także odbyć opłacany przez organizatorów staż.

Projekt zakłada:
  • darmowe kursy online z udziałem ekspertów z całego świata
  • możliwość odbycia 2-tygodniowych praktyk w Polsce i w Norwegii
  • 2-miesięczne płatne staże w Polsce lub w Norwegii
  • certyfikat ukończenia szkoleń

Na zgłoszenia czekamy do 9 maja 2021 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej mmmproject.eu.

Na transmisję filmu dokumentalnego Współcześni Twórcy: Felice Ross - Moje refleksje na temat światła zapraszamy szóstego maja o godzinie 20.00 na naszych kanałach w serwisach FacebookYouTube.
Juli 2021
05JULMo, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyKostenlose Online-Premiere
05JULMo, 21:00