ESPRESSIVO, LiveFilharmonia

Aga Zaryan, European Jazz Quartet i Leopold Tyrmand

AKTUELLES | 13-05-2021
W poniedziałkowy wieczór, 17 maja, zapraszamy na transmisję koncertu Agi Zaryan, która wraz z European Jazz Quartet wykona program poświęcony jednemu z propagatorów jazzu w latach 50-tych XX wieku w Polsce. Koncert Tyrmand | U brzegów jazzu będzie dostępny na platformie LiveFilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do transmisji kosztuje 10/20 złotych. Początek koncertu o godzinie 19:00.
Powojenna Polska początków epoki PRL-u. Kraj odbudowuje się z gruzów. Nowa władza wprowadza rzeczywistość narzuconą z zewnątrz. Leopold Tyrmand stwierdza: „Do Polski dotarł uśmiech Stalina”. Ale jednocześnie zza oceanu dociera głośna i nie do końca zrozumiała muzyka, w której dominuje improwizacja. W bardzo szybkim czasie fascynacja amerykańskim jazzem przeistacza się w ruch kulturowy, dla którego nowa muzyka jest synonimem wolności, demokracji i niezależności.

W Polsce muzyka wolności trafia na podatny grunt, łączy i przyciąga silne indywidualności. Jednym z największych jej propagatorów staje się wybitny pisarz Leopold Tyrmand. Opisywał jazz w esejach na łamach gazet i podczas prelekcji poprzedzających koncerty. Dzięki niemu muzyka ta przetrwała nieustające próby usunięcia jej z przestrzeni publicznej. Przytaczał słowa Louisa Armstronga: „Bracie, nigdy nie dojdziesz do tego, co to właściwie jest...”

Program koncertu, na który składają się standardy jazzowe w wykonaniu Agi Zaryan i European Jazz Quartet, pozwoli nam ponownie zagłębić się w myśl Leopolda Tyrmanda: „Musi być coś w tym bluesie, co nie przemija, co czyni zeń podstawę do niewygasłego przez półwiecze, ciągle trwającego działania artystycznego, co czyni zeń jakieś motto epoki obowiązujące jednakowo nowoorleańską ulicznicę z lat dziesiątych i paryską studentkę medycyny z lat pięćdziesiątych. (…) Krąg zamyka się bezlitośnie: całe półwiecze radości i trosk zawiera się szczelnie w classic tunes, w tych starych melodiach posiadających magiczną moc wiecznej przydatności. Nie przestają być współczesne, tak samo jak ciągle nie odrywa się od współczesności malarstwo Picassa sprzed I wojny światowej” (L. Tyrmand „U brzegów jazzu”).

Standardy jazzowe śpiewam od czasu mojego debiutu. Cały czas zajmują one wyjątkowe miejsce w moim repertuarze. Takie same odczucia mam wobec wspaniałych polskich evergreenów. Leopold Tyrmand był kiedyś pomostem między tym, co polskie i amerykańskie… Wieczór w Szczecinie będzie również muzycznym pomostem między tymi światami. Ze mną na scenie usłyszą Państwo wspaniałych muzyków, z których każdego podziwiam mówi Aga Zaryan.

Koncert TYRMAND | U brzegów jazzu już w poniedziałek 17 maja o godzinie 19:00 na LiveFilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.

Partnerem koncertu jest Dealer BMW Bońkowscy.
Juli 2021
05JULMo, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyKostenlose Online-Premiere
05JULMo, 21:00