Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki

Miasteczko Dobrych Dźwięków zaprasza całe rodziny

AKTUELLES | 10-06-2021
W sobotę 12 czerwca w holu Filharmonii w Szczecinie powstanie prawdziwe Miasteczko Dobrych Dźwięków. Zabierzcie dzieci, rodziców, ciocie, wujków, dziadków, babcie, partnerów, przyjaciół i znajomych na niesamowitą wyprawę po świecie, w którym najważniejszy jest słuch! Od 12:00 do 16:00 czekamy na Was na warsztatach, koncertach i zabawach na ulicach, alejach i placach naszej nowej miejskiej strefy harmonii! Wstęp wolny!
Hol Filharmonii zamieni się w bardzo migoczące “Miasteczko Dobrych Dźwięków”, w którym odbędą się różnego rodzaju warsztaty dla całych rodzin. Wystąpi również wyjątkowy zespół Gamelan, w którego skład wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a które potrafią porwać naprawdę tłumy. Zaplanowaliśmy również warsztaty bębniarskie oraz oczywiście mnóstwo konkursów i quizów. Będzie więc to taka kolorowa, barwna sobota, możliwa do zrealizowania dzięki wsparciu naszych partnerów - podkreśla Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

ULICA W DOBRYM TONIE (foyer sali symfonicznej)
Zakupowy szał nie musi kojarzyć się z hałasem. Fani dobrych dźwięków będą mogli nabyć nasze płyty i książki w sklepie w Dobrym Tonie z 20% zniżką. Godziny otwarcia: 12:00-16:00

ALEJA DOBREGO SŁUCHU (foyer sali symfonicznej)
Sprawdź jak się ma Twój zmysł słuchu! Partner kampanii Słyszę Dobre Dźwięki – Centrum Mowy i Słuchu Medincus - zaprasza na przesiewowe badanie słuchu. Dodatkowo specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące profilaktyki słuchu. Badanie można wykonać w godzinach 12:00-14:30.

Profilaktyka słuchu jest bardzo ważna. Ochrona przed hałasem zapobiega trwałemu uszkodzeniu słuchu i pozwala zachować zdrowe słyszenie na dłużej - mówi dr n. med. Anna Dąbrowska kierownik filii Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Szczecinie. Podczas festiwalu pragniemy przekazać naszym pacjentom wiedzę, jak należy chronić nasze uszy i o nie dbać. Noszenie nauszników w bardzo hałaśliwym miejscu, zmniejszanie głośności i przyzwyczajanie się do słuchania cichszych dźwięków – to tylko niektóre metody ochrony. Ważne jest badanie słuchu, a takie będzie można bezpłatnie wykonać podczas Festiwalu – dodaje.

SKWER EKOLOGII DŹWIĘKÓW (hol Filharmonii)
W miasteczku swoje stanowisko będzie miał nasz kolejny partner - ekologiczna firma kosmetyczna Clochee. Będziemy mogli przerobić tam śmieci na zabawki, wziąć udział w akcji charytatywnej ratowania rysiów z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie i coś dla nich #narysiować. Stanowisko czynne w godzinach 12:00-16:00

ULICA CO SŁYCHAĆ? (hol Filharmonii)
Na tej ulicy czekać będzie na nas stanowisko sponsora festiwalu – firmy Demant, zajmującej się protetyką słuchu. Oprócz ciekawostek na temat zmysłu słuchu, o których będzie można dowiedzieć się przy stoisku, znajdziemy tam wspaniałe gadżety oraz firmowa maskotka – Piesek D., z którym nasi najmłodsi słuchacze będą mogli zrobić sobie zdjęcie, przybić piątkę i zapytać „co słychać?”. Stanowisko czynne w godzinach 12:00-16:00

PLAC DOBRYCH DŹWIĘKÓW (scena w holu Filharmonii)

12:00 - Przywitanie mieszkańców przez Panią Burmistrz Miasteczka Dorotę Serwę

12:15 - Koncert Orkiestry Perkusyjnej Gamelan
Orkiestra działa przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie i prowadzona jest przez profesjonalnych muzyków – Pawła Kornicza, Krzysztofa Seroczyńskiego oraz Katarzynę Michno. Pierwsze skrzypce grać będzie instrumentarium Orffa: rozbudowana sekcja instrumentów perkusyjnych, stanowiąca podstawę edukacji muzycznej. Ponownie przełamiemy stereotypy, urzeczywistnimy ideę „kultury włączającej” i co najważniejsze – rozbudzimy wyobraźnię młodszych i starszych melomanów. W programie koncertu znajdą się znane utwory w aranżacjach Pawła Kornicza i Krzysztofa Seroczyńskiego.

13:00 - Warsztaty migania „Kolory Szczecina”
Młodsi i starsi mieszkańcy Miasteczka nauczą się piosenki „Kolory Szczecina” z naszej najnowszej płyty „I żyli długo i w Szczecinie 2” w języku migowym. Agata Kaczmarczyk wraz Dariuszem Kosztownym nauczą podstaw języka migowego poprzez naukę piosenki. Na koniec warsztatów wszyscy wspólnie zamigamy!

14:00 - Warsztaty „Small Steps w Ekologii”
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-8 lat. Podczas warsztatów najmłodsi fani dobrych dźwięków nauczą się ekologicznej piosenki, dowiedzą się jak segregować śmieci, a także rozwiążą recyklingowy quiz. Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziane są drobne upominki. Warsztaty zorganizowane są przez partnera festiwalu – firmę Clochee.

14:30 - Warsztaty „Samba Batucada dla początkujących”
Warsztaty bębniarskie poprowadzi Rafał Krzanowski – propagator sztuki perkusyjnej w jej każdej odsłonie i głowa grupy Bloco Pomerania. Dzieci, młodzież i dorośli poznają techniki gry na oryginalnych brazylijskich instrumentach. Podczas warsztatów nauczymy się kilku prostych aranżacji oraz stworzymy własne, niepowtarzalne rytmy.

15:30 - Show Bloco Pomerania - Plac Solidarności 1
Miasteczko Dobrych Dźwięków wyjdzie poza budynek Filharmonii. Show grupy sambowej Bloco Pomerania sprawi, że dobre dźwięki znajdą się na ulicach Szczecina. Samba funkcjonuje przede wszystkim na ulicy, dlatego festiwalowy dzień pełen wrażeń zakończymy na dachu Centrum Dialogu Przełomy.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na uslysz.filharmonia.szczecin.pl

Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.
Partnerami Festiwalu są:
  • Fundacja PZU
  • pAudio,
  • Medincus,
  • Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”,
  • Ecophon, Beaton,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świdwinie,
  • Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski,
  • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie
  • Clochee
Juni 2021
01JUNDi, 11:00