Grudzień '70 - muzyczna lekcja historii

AKTUELLES | 21-11-2014
Nowa siedziba szczecińskiej Filharmonii stanęła w miejscu szczególnie związanym z wydarzeniami Grudnia ’70 - tuż obok byłej Komendy Wojewódzkiej MO i Anioła Wolności, który upamiętnia nazwiska 16 ofiar zamieszek grudniowych. W kolejną rocznicę wydarzeń grudniowych Filharmonia w Szczecinie wraz z IPN zaprasza na koncert zespołu „Nowe Sytuacje”, który zagra nieśmiertelne utwory zespołu Republika z pierwszej, wydanej ponad 30 lat temu płyty.

Grudzień ’70 – lekcja historii

Każdego roku szczecińska Filharmonia planuje cykl wydarzeń, które mają za zadanie upamiętnić wydarzenia Grudnia ’70 oraz przybliżyć ich przebieg i genezę, szczególnie młodzieży. Zrealizowany wspólnie z Centrum Dialogu „Przełomy” zeszłoroczny projekt Filharmonii – „Opowieść grudniowa - alternatywna lekcja historii” cieszyła się wśród szczecinian ogromnym zainteresowaniem, także tych młodych. Koncert z utworami barda Solidarności – Jacka Kaczmarskiego, który odbył się w poprzedniej siedzibie szczecińskiej Filharmonii stał się mocnym i wzruszającym akcentem.

Edukacja poprzez muzykę

Jednym z najważniejszych celów działalności szczecińskiej Filharmonii jest działalność edukacyjna.
 - Wciąż szukamy sposobów, aby poprzez muzykę opowiadać o najważniejszych sprawach - mówi Dorota Serwa, dyrektor szczecińskiej Filharmonii. – Stąd też pomysł, aby zaprosić członków zespołu Republika. Przywołanie ich debiutanckiego albumu, który ukazał się w 1983 r. i w tamtych czasach powstawał, uświadamia też młodzieży realia minionych lat.

Obchody rocznicy wydarzeń grudniowych

Obchody rocznicy Grudnia ’70 w Szczecinie rozpoczną się 17 grudnia 2014 r. o godz. 12 tradycyjnym marszem. O godz. 17 w sali kameralnej Filharmonii odbędzie się gala wręczenia nagrody „Świadek Historii”, przyznawanego przez IPN od 2009 r. Od godz. 19 przed wejściem do Filharmonii zaprezentuje się grupa rekonstrukcyjna w strojach z epoki, a na chodniku zostaną ustawione koksowniki. Zwieńczeniem dnia będzie koncert „Nowe Sytuacje”, który rozpocznie się o godz. 20 w sali symfonicznej szczecińskiej Filharmonii. W czasie koncertu odbędzie się premiera filmu, który będzie połączeniem archiwalnych fotografii z grudnia 1970 r. ze współcześnie wykonanymi kadrami tych samych miejsc. Głównymi bohaterami filmu będą młodzi ludzie, mieszkańcy Szczecina, którzy dotychczas nie zdawali sobie sprawy, że 44 lata wcześniej na tych samych, zwyczajnych ulicach ich rówieśnicy walczyli z narażeniem życia o godność.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął Honorowym Patronatem obchody 44. rocznicy Wydarzeń Grudnia 1970 roku.

April 2021
04APRSo, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINKostenlose Online-Premiere
05APRMo, 19:00