Dzień warsztatów na MUSIC.DESIGN.FORM Festival

AKTUELLES | 12-04-2018
Kreować, inspirować, rozwijać swój potencjał twórczy – takie hasła zdominują czwarty dzień Festiwalu MDF 2018 – MUSIC.DESIGN.FORM. W programie 22 września znajdą się bowiem wyjątkowe warsztaty dla dzieci, dotyczące tworzenia instrumentów muzycznych… ze śmieci, a także warsztaty na temat designu miejskiego, skierowane do studentów i absolwentów szkół artystycznych. Wieczorem, podczas afterparty w szczecińskim lofcie kultury – Klubie K4, odbędzie się finał cyklu warsztatów dla didżejów.
Założeniem niemal każdego festiwalu, bez względu na tematykę i grupę odbiorców, jest wspólna zabawa, radość i pobudzanie do interakcji. Taka idea bliska jest również festiwalowi MUSIC.DESIGN.FORM, ze szczególnym naciskiem na twórczą inspirację, a także edukację i dzielenie się praktyczną wiedzą. Z tego powodu w programie nie mogło zabraknąć wydarzeń, które otwierają umysły dorosłych, a dzieciom pozwalają urzeczywistnić wyobraźnię w praktyce. Doskonałym przykładem są warsztaty z tworzenia instrumentów muzycznych z materiałów recyklingowych, przeznaczone dla dzieci w wieku 9-12 lat. – Stworzone przez dzieci instrumenty z opakowań wielokrotnego użytku posłużą do wspólnego wykonania kompozycji, napisanej specjalnie na potrzeby projektu. Instrumenty będą testowane w różnych miejscach budynku filharmonii, co pobudzi wyobraźnię dzieci i uwrażliwi je na otaczającą przestrzeń. Warsztaty tego typu rozwijają twórcze myślenie i pozwalają zrozumieć najmłodszym niełatwe zagadnienia związane z akustyką i brzmieniem przestrzennym – mówi Agata Kolasińska, kierownik Centrum Edukacji Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Warsztaty dla dzieci, które poprowadzi grupa Koda Kids specjalizująca się w organizowaniu warsztatów dla dzieci z zakresu szeroko pojętej architektury i projektowania, odbędą się 22 września o godz. 10.00 w foyer filharmonii szczecińskiej.

Na studentów i absolwentów szkół artystycznych będą czekać warsztaty dotyczące designu miejskiego „Sense Szczecin – building dreams for your city”, które poprowadzi Trine Blicher Folmer – znana duńska architekt i właścicielka studia Getto, zajmującego się trzema aspektami planowania miasta: fizycznym, społecznym i mentalnym. Prowadząca zabierze uczestników warsztatów na spacer po Szczecinie, podczas którego zostaną wspólnie określone potrzeby miasta związane z daną przestrzenią, a także możliwe rozwiązania i ulepszenia. Celem warsztatów jest m.in. budowanie zaangażowanej społeczności twórców, którzy aktywnie i świadomie podejmują działania zmierzające do poprawy jakości otaczającej ich przestrzeni miejskiej. Warsztaty „Sense Szczecin – building dreams for your city” odbędą się 22 września o godz. 11.00 w sali prób filharmonii szczecińskiej, a także w przestrzeni miejskiej Szczecina. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Wieczorem, 22 września podczas festiwalowego afterparty w szczecińskim lofcie kultury Klubie K4 (ul. Kolumba 4) odbędzie się finał organizowanego wcześniej cyklu warsztatów dla didżejów. Goście, którzy zdecydują się spędzić wieczór w Klubie K4 będą mogli usłyszeć uczestników warsztatów w akcji – każdy z nich zaprezentuje swój autorski set. Głównym punktem programu afterparty będzie zapowiedziany już wcześniej najstarszy breakcore’owy kolektyw w Polsce Rombanka Soundsystem, a także gość specjalny, którego nazwisko zdradzimy niebawem.

Cykl warsztatów dla didżejów obejmuje trzy sesje zaplanowane w terminach: 20-14 sierpnia oraz 10-14 i 18-22 września. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja z akcentem na najpopularniejsze metody miksowania muzyki w celach wykonawczych, tzw. sety didżejskie. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, a także wszystkich, którzy są związani z działalnością muzyczną i są zainteresowani nowymi rozwiązaniami technologicznymi i elektronicznymi w tej dziedzinie. Zajęcia, odbywające się w budynku filharmonii szczecińskiej, a zakończone finałem w Klubie K4, czwartego dnia festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM, poprowadzi Szymon Karpierz – szczeciński didżej i radiowiec, posiadający duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

MUSIC.DESIGN.FORM (MDF) to festiwal ponad podziałami, łączący różne dziedziny sztuki. Publiczność podczas pięciu dni doświadczy m.in.: koncertów symfonicznych kameralnych, wystaw, warsztatów, paneli dyskusyjnych, happeningów, a także wizualizacji świetlnych i brzmieniowych. Głównym założeniem festiwalu jest pokazanie umowności poddziałów na rodzaje, gatunki i style wypowiedzi artystycznej. Pierwsza edycja Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM odbędzie się w dniach 19-23 września 2018 roku w wyjątkowej, wielokrotnie nagradzanej przestrzeni organizatora – Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Informacja o uruchomieniu przedsprzedaży biletów na wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu MDF zostanie ogłoszona na stronie internetowej mdf.filharmonia.szczecin.pl.

Januar 2021
03JANSo, 17:00
Blender – muzyczna sztuka mieszania [ABGESAGT]Familienkonzertdla dzieci od 6. roku życia z opiekunami
04 JAN, Mo, 19:00 - POD DACHAMI PARYŻA - GRAND ORKIESTRA Z ODESSY [ODWOŁANY]koncert zewnętrzny