Pochwalcie się Szkolną Strefą Harmonii!

AKTUELLES | 11-09-2018
Jak można ograniczyć hałas w szkole i zapewnić uczniom miejsce odpoczynku od zgiełku przerwy? Filharmonia w Szczecinie ma na to pomysł i zachęca do tworzenia miejsc, w których uczniowie odpoczywają, spędzają wspólnie czas i… chronią słuch. Rusza druga edycja konkursu na Szkolne Strefy Harmonii.
Filharmonia w Szczecinie od 2016 roku prowadzi kampanię pod hasłem „Słyszę dobre dźwięki”, która przypomina, że o słuch powinniśmy dbać tak samo jak o właściwą dietę czy wygląd skóry i chronić go bez względu na wiek. Tymczasem jednymi z najbardziej „zanieczyszczonych” hałasem miejsc są… szkoły podczas przerw. Poziom zgiełku na szkolnych korytarzach nie tylko zaburza koncentrację, powoduje szybsze zmęczenie i pobudza agresję wśród dzieci i młodzieży, ale także może być szkodliwe dla zdrowia. Szkolna wrzawa często osiąga poziomy zwykle spotykane w zakładach przemysłowych czy na lotniskach! A wystarczy niewiele, by na tym oceanie zgiełku stworzyć oazę spokoju.

W 2017 roku Filharmonia w Szczecinie ogłosiła pierwszą edycję konkursu na Szkolne Strefy Harmonii. Ma on na celu nie tylko nagrodzenie najlepszych przestrzeni relaksu, w których słuch może odpocząć a zdolność do koncentracji zregenerować się, ale też promowanie odpowiedzialnej postawy, pozwalającej na bezpieczne i radosne „kolekcjonowanie dobrych dźwięków” od najmłodszych lat. Pierwszą edycję wygrała Szkoła Podstawowa w Reczu, która w nagrodę otrzymała sprzęt audio w postaci gramofonu i wydawnictwa muzyczne, a dzięki wsparciu partnera kampanii, firmie ECOPHON – także materiały do dalszego wyciszenia strefy. Wartość nagród przekroczyła kilka tysięcy złotych, a SP w Reczu stała się także partnerem akcji.

Właśnie rusza druga edycja konkursu na szkolne strefy harmonii. Warto się zmobilizować i taką strefę harmonii stworzyć – przede wszystkim dla zdrowia dzieci i młodzieży, ale także dla nagród, jakie czekają w konkursie! Znów to będą nagrody rzeczowe w postaci sprzętu i wydawnictw, a także wsparcie w wyciszaniu strefy. W konkursie mogą wziąć udział grupy (maksymalnie 30-osobowe) uczniów klas I-VIII szkół podstawowych. Strefy mogą mieć formę wydzielonych pokojów gier czy lektury, przestrzeni wyciszonych lub takich, w których rozbrzmiewają dobre dźwięki. Jedna szkoła może zgłosić jeden projekt. Liczy się kreatywność!

Na zgłoszenia czekamy do 31 października 2018 r.

Propozycje należy zgłaszać mailowo na adres: usłysz@filharmonia.szczecin.pl, a wszystkie szczegóły znaleźć można w regulaminie konkursu.

PRZEPIS NA SZKOLNĄ STREFĘ HARMONII

Szczecińskie szkoły zainteresowane zorganizowaniem u siebie spotkania, podczas którego animator Filharmonii w Szczecinie zaprezentuje przykładowe strefy harmonii oraz omówi zasady konkursu mogą dodatkowo zgłaszać swoją chęć mailowo pod adresem: k.rabinska@filharmonia.szczecin.pl. W tytule wiadomości należy wpisać: STREFY HARMONII. Zgłoś swoją szkołę już dziś!

Więcej na uslysz.filharmonia.szczecin.pl

ORGANIZATOR KAMPANII: Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
PARTNERZY KAMPANII: ECOPHON, Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”, pAudio Technologies Sp. z o.o., Szkoła Podstawowa w Reczu
PATRONAT HONOROWY NAD KAMPANIĄ: Izba Architektów RP, Minister Edukacji Narodowej