Znamy pierwszą w Szczecinie Miejską Strefę Harmonii!

AKTUELLES | 14-09-2018
Plebiscyt na Miejską Strefę Harmonii rozstrzygnięty! Spośród 5 urokliwych miejsc w Szczecinie wybraliście jedno, które, choć w środku miasta, jest najlepszym do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Pierwszą w Szczecinie Miejską Strefą Harmonii został...
O to gdzie w Szczecinie można uciec od zgiełku i hałasu miasta pytaliśmy w ramach kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, realizowanej przez Filharmonię w Szczecinie wraz z partnerami z całego kraju od 2016 roku. Plebiscyt na pierwszą Miejską Strefę Harmonii trwał od 20 lipca do 31 sierpnia 2018 roku. W tym czasie mieszkańcy mogli wybierać spośród pięciu propozycji – wśród nich znalazły się m.in. Plac Jakuba Wujka, Jeziorko Słoneczne czy właśnie Staw Brodowski. Ten ostatni zdecydowanie zostawił „rywali” w tyle – zebrał prawie połowę głosów i został pierwszą w historii Szczecina Miejską Strefą Harmonii!

Staw Brodowski to urokliwe miejsce, które już raz – także dzięki mieszkańcom – trafiło na pierwsze strony lokalnych gazet. W 2014 roku szczecinianie zdecydowali, że miejsce zostanie zrewitalizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obecnie dawna kopalnia gliny to pięknie zaaranżowany kierunek spacerów nie tylko okolicznych mieszkańców, a także najcichsze z miejsc wytypowanych do plebiscytu.

Wiemy to na pewno, bo na naszą prośbę partner kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, doświadczona firma inżynierska z branży elektroakustycznej pAudio Technologies, dokonała pomiarów średnich poziomów hałasu*, w potencjalnych strefach harmonii.
Poniżej przypominamy wyniki tych pomiarów:
1. Staw Brodowski Leq= 48,2 dB(A)
2. Plac Jakuba Wujka Leq= 48,9 dB(A)
3. Jeziorko Słoneczne Leq= 52,8 dB(A)
4. Park im. Stefana Żeromskiego (przy rzeźbie „Fontanna”) Leq= 53,5 dB(A)
5. Plac Tobrucki Leq= 59,8 dB(A)

Dla porównania – 40 db to poziom hałasu porównywalny z odgłosami soboty w domu (bez włączania odkurzacza, bo to już poziom bliższy 60 db). Staw Brodowski jest więc bez wątpienia miejscem relaksu i odpoczynku od hałasu, co potwierdzili sami głosujący, bo prócz wskazania Miejskiej Strefy Harmonii byli proszeni o krótkie uzasadnienie wyboru.

Oto jedna z odpowiedzi, która szczególnie skradła nasze serca:
[Staw Brodowski – przyp. Organizatora]. Dziura w mieście, krater ciszy, magiczny lej, przez jaki można łatwo przemknąć do innego wymiaru i zmoknąć od zieleni. Pędzący w kierunku Polic kierowcy do niedawna nie podejrzewali jego istnienia, a przecież ruchliwej ulicy zza grani krateru prawie nie słychać. Miejski gwar jest tam jak brakująca częstotliwość podstawowa. Głosują na to miejsce muchy, jeże, ptaki, psy, dzieciaki i ich opiekunowie (jeśli tylko dadzą wyrwać się sprzed telewizora).

Spośród wszystkich odpowiedzi wybraliśmy trzy najciekawsze – dla ich autorów mamy pakiety nagród: bilety na wydarzenia, wydawnictwa i gadżety Filharmonii w Szczecinie. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w plebiscycie i zachęcamy do spacerów nad Stawem Brodowskim. Już wkrótce uzyska tytuł oficjalnie i stanie się pierwszą – i mamy nadzieję, że jedną z wielu – Miejską Strefą Harmonii.

Więcej na uslysz.filharmonia.szczecin.pl.

* Ranking został przedstawiony w jednostce dB(A) – czyli po odpowiedniej korekcji wyników, pozwalającej na oddanie poziomów hałasu subiektywnie odczuwanych przez ludzkie ucho. Pomiary zostały wykonane 17 lipca 2018 r. między godziną 9.00 a 12.00 rano, przy lekkich podmuchach wiatru.

ORGANIZATOR KAMPANII „SŁYSZĘ DOBRE DŹWIĘKI”: Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
PARTNERZY KAMPANII: ECOPHON, Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”, pAudio Technologies Sp. z o.o., Szkoła Podstawowa w Reczu
PATRONAT HONOROWY NAD KAMPANIĄ: Izba Architektów RP, Minister Edukacji Narodowej

Februar 2021