BRILLANTE 2018/2019

Orkiestra i jazz - Monika Borzym w Filharmonii

AKTUELLES | 28-09-2018
Orkiestra symfoniczna, muzycy jazzowi, olśniewający głos wokalistki i wiersze, które łapią za serce - takie połączenie w niezwykłym muzycznym projekcie będzie można usłyszeć już 7 października podczas koncertu Monika Borzym - jestem przestrzeń.
Urodziła się w Warszawie i tam rozpoczęła muzyczną edukację. W 2005 wyjechała do USA, gdzie podjęła naukę w John Hersey High School w Arlington Heights, w stanie Illinois. Oprócz tego uczyła się improwizacji jazzowej u Gayle Bisesi w Chicago i zdobyła stypendium w Frost School of Music w Miami, by następnie w 2006 rozpocząć studia jazzowe na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Monika Borzym, bo o niej mowa, pomimo młodego wieku jest dziś jedną z najzdolniejszych i najważniejszych wokalistek młodego pokolenia w Polsce. Ma na swoim koncie 4 solowe albumy i współpracę m.in. z Johnem Scofieldem, Steve’em Cardenasem, Larry’m Campbellem, Tonym Scherrem, Kennym Wollesenem, Seamusem Blakiem. Na zaproszenie Michała Urbaniaka, jako jedyny polski wykonawca, wystąpiła podczas inauguracji festiwalu Jazz Jamboree w 2009 roku.

Na program koncertu składają się utwory z najnowszej płyty Moniki Borzym - "jestem przestrzeń". Płyty niezwykłej, bo za jej warstwę tekstową odpowiada bohaterka Powstania Warszawskiego, poetka Anna Świrszczyńska. Jej wiersze dotyczące przeżyć związanych z powstaniem stały się podstawą do stworzenia niezwykłego projektu Muzeum Powstania Warszawskiego i płyty, która zachwyca nie tylko słowem, ale także muzyką, za któą odpowiada Mariusz Obijalski. Zadbał on o to, żeby muzyka była adekwatna do słów poetki - przepiękny, momentami surowy jazz, przejmujący w każdej nucie, dopełniony przepięknym wokalem Moniki Borzym sprawia, że słuchacza zatapia się w dźwiękach i słowach płynących z płyty. Na krążku pojawiają się prawdziwe sławy sceny jazzowej: Mitchell Long, Sebastian Studnitzky, John Scofield, Wojciech Waglewski. W nagraniu wokalistce towarzyszyli tak znakomici instrumentaliści, jak Atom String Quartet, Mariusz Obijalski, Robert Kubiszyn i Hubert Zemler.

To jednak na płycie, a w złotej sali symfonicznej cały materiał zabrzmi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Aranżacje stworzone specjalnie z myślą o orkiestrowym składzie nadadzą utworom z płyty zupełnie nowej jakości, a poezji Anny Świrszczyńskiej, momentami wyjątkowo aktualnej nawet dziś, nowego życia.

Zapraszamy już w niedzielę 7 października o godz. 19:00. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu Brillante.
Partnerem cyklu Brillante jest Szczecińska Izba Adwokacka.
Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULSo, 19:00