TICKETS

• Carl Maria von Weber - Uwertura z opery Wolny strzelec op. 77
  • Richard Strauss - Koncert nr 2 Es-dur na waltornię i orkiestrę
  • Johannes Brahms - Symfonia nr 1 c-moll op. 68
Richard Watkins należy do grona najwybitniejszych waltornistów swego pokolenia. Obecnie jest wykładowcą w Royal Academy of Music w Londynie. W piątkowy wieczór w Filharmonii w Szczecinie zagra Koncert nr 2 Es-dur na waltornię i orkiestrę Richarda Straussa.

Przez dwanaście lat był pierwszym waltornistą londyńskiej Philharmonia Orchestra, obecnie zaś jest członkiem zespołów Nash Ensemble oraz London Winds. Koncertował w wielu najbardziej prestiżowych salach świata, współpracując z dyrygentami tej miary, co Carlo Maria Giulini, Wolfgang Sawallisch, Esa-Pekka Salonen, Leonard Slatkin, Giuseppe Sinopoli, Giennadij Rożdiestwienski, Vasily Petrenko, Andrew Davis czy Mark Elder. Jako kameralista regularnie występuje z wokalistami tej rangi, co John Mark Ainsley, Ian Bostridge czy Mark Padmore oraz z pianistami – m.in. z Barrym Douglasem, Juliusem Drake’m, Paulem Lewisem, Rogerem Vignolesem i Ianem Brownem. Jest ceniony za promowanie muzyki współczesnej, dokonał prawykonań utworów Petera Maxwella Daviesa, Nigela Osborne’a, Christiana Lindberga, Dominica Muldowneya, Nicoli LeFanu oraz Colina i Davida Matthewsów. Obszerna dyskografia artysty zawiera utwory W.A. Mozarta, Sir Malcolma Arnolda, Ethel Smyth, Reinholda Glière’a, Colina Matthewsa oraz muzykę kameralną R. Schumanna, F. Schuberta i F. Poulenca. Do ostatnich publikacji należy płyta z kompozycjami dedykowanymi Richardowi Watkinsowi, a także album z dziełami Benjamina Brittena oraz Koncert waltorniowy Edwarda Gregsona.

Ewa Strusińska

Pełni funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora muzycznego Orkiestry szczecińskiej Filharmonii. Dyrygent honorowy Brandon Hill Chamber Orchestra w Bristolu. Finalistka i laureatka prestiżowego II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bambergu. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Po zakończeniu studiów wygrała konkurs na asystenta dyrygenta Filharmonii Częstochowskiej, a wkrótce potem konkurs na stanowisko Junior Fellow in Conducting w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Od kilku lat mieszka w Wielkiej Brytanii. W roku 2008 – jako pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii – objęła posadę dyrygenta-asystenta Hallé Orchestra (najstarszej profesjonalnej orkiestry w tym kraju). W swojej międzynarodowej karierze pracowała z wieloma czołowymi orkiestrami w Polsce i na świecie, jak Hallé Orchestra, Northern Sinfonia, BBC National Orchestra of Wales, Bamberger Symphoniker, London Symphony Orchestra, Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Uppsala Chamber Orchestra, Gävle Symfoniorkester, Slovak Sinfonietta, Sønderjyllands Symfoniorkester, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej czy NOSPR. W uznaniu dorobku zawodowego otrzymała tytuł Ambasadora Stalowej Woli, swojego rodzinnego miasta.

VIDEOS AND PHOTOS
DETAILS
Watkins gra Straussa
06-03-2015 19:00