TICKETS

chamber concert
chamber hall
Safety procedures
Safety procedures for event participants/visitors to Mieczysław Karłowicz Philharmonic Concert Hall in Szczecin applicable during SARS-CoV-2 pandemic
ARTISTS
  • Die 12 Cellisten der Berliner Philharmoniker
MUSIC
  • Jean Francaix - Aubade
  • Antonin Dvořak (David Riniker - aranżacja) - „Lasst mich allein” op. 82.1
  • Georges Bizet (David Riniker - aranżacja) - Romance from „Les Pêcheurs de Perles”
  • Heitor Villa-Lobos - Bachianas Brasilieras No 1
  • Gabriel Fauré (Wilhelm Kaiser-Lindemann - aranżacja) - Pavane op. 50
  • Vincent Scotto (Wilhelm Kaiser-Lindemann - aranżacja) - Sous les ponts de Paris
  • Henri Bourtayre (Ludwig Quandt - aranżacja) - Fleur de Paris
  • Hubert Giraud (Wilhelm Kaiser-Lindemann - aranżacja) - Sous le ciel de Paris
  • Wilhelm Kaiser-Lindemann - The 12 in Bossa Nova
  • Burt Bacharach (Valter Despalj - aranżacja) - Southamerican getaway
  • Glenn Miller (Wilhelm Kaiser-Lindemann - aranżacja) - Moonlight serenade
  • Juan Tiziol, Duke Ellington (Wilhelm Kaiser-Lindemann - aranżacja) - Caravan
Program „Szczecin – Paryż Północy” dedykowany jest Filharmonii z okazji inauguracji sali kameralnej w nowej siedzibie. Oparty zostanie na kompozycjach z płyty „Fleur de Paris” (2010), nawiązując do kultury muzyki popularnej w latach 30-tych. Przedwojenny szczeciński Konzerthaus był właśnie jednym z miejsc, gdzie taka muzyka była często wykonywana. Dodatkowo program nawiązuje do „paryskiego” odniesienia architektonicznego Szczecina. W innych kompozycjach, w tym hiszpańskich, podkreślony zostanie wspaniały projekt budynku Filharmonii, stworzony przez hiszpańskie studio architektoniczne.

Historia 12 wiolonczel

Pomysł wyodrębnienia orkiestry składającej się z samych wiolonczelistów pochodzi jeszcze z czasów Pablo Casalsa, a już w roku 1915 wykonano „Hymn” Klengela - pierwszy utrzymany w tradycji romantycznej utwór napisany dla 12 wiolonczeli. W latach 70-tych pojawiły się kolejne kompozycje pisane specjalnie dla zespołu wiolonczelistów. Stało się to impulsem do stworzenia zespołu zdolnego tego typu kompozycje i aranżacje prezentować szerokiej publiczności - początkowo w Niemczech, a potem, dzięki wyjątkowej wirtuozerii i urokowi takiego składu - na całym świecie.

Die 12 Celisten der Berliner Philharmoniker

Są unikalni. Każda orkiestra ma sekcję wiolonczelistów, jednak nigdzie na świecie taka grupa instrumentów nie tworzy odrębnego zespołu, odnoszącego w dodatku prawdziwie światowe sukcesy. Występować mogą tylko wówczas, gdy nie koncertuje cała orkiestra. Są instytucją samą w sobie. Grają wspólnie ponad 30 lat i choć skład zespołu ulegał przez te lata zmianom, nadal są niezrównani. Jedyne w swoim rodzaju brzmienie „12 Berlińczyków” często naśladowano, nigdy jednak nie osiągając ich poziomu.

Koncerty 12 Wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej

Rozbudowana rytmika, niezwykłe efekty dźwiękowe, subtelne pasaże solowe - wszystko to jednocześnie i bez udziału dyrygenta. 12 wiolonczelistów osiąga wyżyny perfekcji, epatując przy tym dużą dozą humoru i wysmakowaną brawurą, a grają przecież na bardzo drogich instrumentach pochodzących z siedemnastowiecznych i osiemnastowiecznych włoskich warsztatów. Blisko setka współczesnych kompozytorów stworzyła utwory specjalnie dla nich. Koncerty Die 12 Celisten der Berliner Philharmoniker oklaskuje publiczność Carnegie Hall, Imperial Palace in Tokio, goście Kanclerza Niemiec podczas oficjalnych wizyt państwowych. Jednak ze względu na zaangażowanie członków zespołu w intensywną działalność koncertową Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, ich występy kameralne są rzadkością oczekiwaną przez cały muzyczny świat.
VIDEOS AND PHOTOS
Mecenasem cyklu inauguracyjnego ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia jest Miasto Szczecin.
Mecenas
Logo Miasto Szczecin
Sponsorzy
Logo P.B. CALBUD Sp. z o.o.Logo SEC - Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o.Logo PKO Bank PolskiLogo SGILogo Galeria KaskadaLogo Uniqa S.A.Logo Dealer BMW Bońkowscy