Z ciszy... czyli prawykonanie estradowe i dwa jubileusze

NEWS | 08-10-2019
Już w najbliższy piątek 11 października o godzinie 19:00 spotkamy się z Państwem podczas koncertu z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej kompozytora Piotra Mossa. Będzie to też okazja do wysłuchania prawykonania estradowego jego koncertu na klarnet i orkiestrę „D’un silence…”.

Kolejne spotkanie z Piotrem Mossem

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncert z okazji siedemdziesiątych urodzin i pięćdziesięciolecia pracy artystycznej Piotra Mossa. W ubiegłym sezonie pracowaliśmy z kompozytorem nagrywając utwory Mieczysława Karłowicza w jego orkiestracji. Piękne, melodyczne Pieśni Karłowicza z najwcześniejszych lat jego twórczości zyskały zupełnie nowe oblicze dzięki aranżacjom Piotra Mossa. Ich interpretacja w wykonaniu Orkiestry pod dyrekcją Rune Bergmanna i Małgorzaty Walewskiej zachwyciły zgromadzonych na koncertach w Filharmonii w Szczecinie i Filharmonii Narodowej melomanom, którzy burzliwymi oklaskami kilkukrotnie nakłaniali artystów do powrotu na scenę i wykonywania bisów. Po raz kolejny spotkamy się z Piotrem Mossem już w najbliższy piątek - tym razem jednak na scenie zagości jego własna muzyka.

Polak w Paryżu

Piotr Moss urodził się 13 maja 1949 w Bydgoszczy. Podstawową i średnią szkołę muzyczną ukończył w Toruniu. Po studiach kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem legendarnej Nadii Boulanger. Obecnie mieszka na stałe w Paryżu, gdzie w 2002 roku uhonorowany został Orderem Sztuki i Literatury.

Zapraszamy do wysłuchania przed koncertem rozmów z kompozytorem zarejestrowanych na portalu Ninateka w ramach cyklu Zapiski ze współczesności.

Piotr Moss jest kompozytorem wszechstronnym – pisał utwory orkiestrowe, sakralne, kameralne, solowe, ale również dla teatru, jazzowe, piosenki literackie i przebojowe. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji. Zdobył kilkadziesiąt nagród na konkursach kompozytorskich w całej Europie. Mieszka na stałe w Paryżu, gdzie w 2002 roku uhonorowany został Orderem Sztuki i Literatury.

D’un silence… czyli z ciszy...

Podczas koncertu w najbliższy piątek 11 października usłyszymy m. in. D’un silence… - koncert na klarnet i orkiestrę. Koncert dedykowany jest znakomitemu klarneciście Mirosławowi Pokrzywińskiemu, z którym wielokrotnie pracowałemprzy nagrywaniu mojej muzyki teatralnej, filmowej czy radiowej i od którego wiele się swego czasu nauczyłem - mówi Piotr Moss. Nie on jednak wykonał utwór po raz pierwszy. Prawykonanie estradowe „D’un silence…” odbędzie się 11 października podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie. Do tej pory kompozycja istniała jedynie w nagraniu, którego, z towarzyszeniem orkiestry NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy, dokonał klarnecista Jean-Marc Fessard. Artysta zagra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie podczas nadchodzącego koncertu wykonując partie solowe. Warto zwrócić uwagę - dodaje kompozytor - że w partii orkiestry, napisanej bardzo klasycznie, występują także dźwięki uzyskiwane w sposób niekonwencjonalny. I tak smyczki będę tu m.in. grały i za podstawkiem, i na podstawku, uderzały otwarta dłonią w struny bądź w pudło instrumentu. Instrumenty dęte z kolei będą grały tylko na stroikach czy ustnikach.

Bilety na koncert MOSS | DUKAS | Fessard 11 października o godzinie 19:00 w cenie 25-55 zł można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
VIDEOS AND PHOTOS
April 2021
04APRsn, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINfree online premiere