Działalność Filharmonii w maju 2021

NEWS | 29-04-2021
Najnowsze komunikaty Ministra Zdrowia w dalszym ciągu ograniczają naszą działalność i w związku z tym do 28 maja nie możemy zaprosić Państwa do naszych sal koncertowych. My jednak pracujemy nadal, by muzyka i nasze koncerty towarzyszyły melomanom w ich domach. Zapraszamy na livefilharmonia.szczecin.pl oraz na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Budynek Filharmonii pozostaje zamknięty

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi rządu do 28 maja 2021 r. budynek Filharmonii w Szczecinie będzie zamknięty dla publiczności. Nie oznacza to jednak, że Filharmonia przestaje grać. Liczymy, że spotkamy się online - zarówno na platformie streamingowej livefilharmonia.szczecin.pl, jak i na naszych kanałach w serwisach Facebook i YouTube.

W związku z czasowym zamknięciem budynku nie będzie możliwy osobisty odbiór produktów zakupionych w sklepie internetowym Filharmonii.

Muzyczna majówka

Początek najpiękniejszego miesiąca w roku przyniesie trzy dni wypełnione najlepszą muzyką. Pierwszego maja zobaczymy FeelHarmony Quintet, którego skład tworzą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii. Filippo Del Noce (flet), Izabela Kokosińska (obój), Bogusław Jakubowski (klarnet), Edyta Moroz (fagot), Katarzyna Sułkowska (waltornia), Dorota Maciszczyk (fortepian) oraz wykonają utwory Tadeusza Szeligowskiego, Aleksandra Tansmana, Tadeusza Mazurka.

Drugiego maja Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod batutą Daniela Nosewicza wykona największe przeboje XX-lecia międzywojennego. W wokalnej interpretacji Sylwii Różyckiej, Zofii Nowakowskiej, Wojciecha Myrczka i Jakuba Szydłowskiego zabrzmią m.in. takie melodie jak: Sex appeal, Na pierwszy znak czy Już nie zapomnisz mnie.

W święto konstytucji 3-go Maja w programie koncertu usłyszymy utwory największych kompozytorów XX wieku, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana. Szczecińskich Filharmoników poprowadzi młody i bardzo utalentowany dyrygent Maciej Kotarba.

Wszystkich majówkowych koncertów będzie można bezpłatnie wysłuchać w serwisie Facebook i YouTube. Początek wszystkich transmisji zaplanowany jest na godzinę 19.00.

Eksperymentalny powrót

Projekt "Peace" został zaprezentowany publiczności tylko raz, w 2017 roku w Gdańsku. 4 lata później, 15 maja duet Jacaszek i Wesołowski znowu spotykają się na scenie, wraz z 30-osobową Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie aby zaprezentować nowe aranżacje i rozwinięcie tego materiału. Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski to znaczące nazwiska na współczesnej mapie kompozytorów postklasycznych. Obaj przekraczają granice gatunkowe łącząc klasyczne, akustyczne instrumentarium z elektroniką, nagraniami terenowymi oraz samplami wokalnymi, czerpiąc inspirację z natury, sztuki sakralnej, filmu czy literatury i klasyków muzyki. Prócz nagrywania albumów autorskich artyści współpracują z reżyserami filmowymi i teatralnymi, choreografami a nawet poetami.

Najwięksi twórcy

Majowe wieczory upłyną pod znakiem spotkań z największymi twórcami w dziejach muzyki. W programie koncertów przygotowywanych przez Filharmonię znajdą się dzieła Fryderyka Chopina, Ryszarda Straussa, Roberta Schumanna, Sergieja Prokofiewa czy Claude'a Debussy'ego.

W tym duchu 21 maja w przygodę z najdoskonalszymi ariami mozartowskich oper zabierze nas Aleksandra Olczyk, która w 2021 roku zadebiutuje jako Królowa Nocy w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Artystka z wielkim powodzeniem wykonywała już tę rolę m.in w berlińskiej Deutsche Oper czy w Teatro Real. Ponadto wieczór wypełnią uwertury do oper W. A. Mozarta i jego symfonia g-moll KV 183.

Muzyczna podróż

W zupełnie inny muzyczny świat zabierze nas Ola Bilińska, która 27 maja przedstawi swój autorski projekt Libelid. Kompozycje tworzące program tego wyjątkowego koncertu stanowią wybór przedwojennych pieśni w jidysz układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości.

Taneczna edukacja

W maju Filharmonia nie zapomina również o najmłodszych melomanach, dla których przygotowała taneczny talent show w ramach cyklu EDU Virtuoso. Trzecia edycja będzie pełna muzyki i tańca! Wyłonieni w castingu młodzi i utalentowani tancerze zaprezentują swoje umiejętności przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Publiczność podczas koncertu będzie miała okazję wybrać swoich faworytów za pomocą głosowania. Ponadto odbędą się kolejne spotkania z DoNutą oraz cieszące się dużą popularnością warsztaty cyklu Raniutto.

Jazzowa gwiazda

Siedemnastego maja będziemy gościć Agę Zaryan i European Jazz Quartet, w skład którego wchodzą:

• Michał Tokaj - fortepian
  • Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
  • Łukasz Żyta - perkusja
  • Robert Majewski - trąbka

Koncert wspomina Leopolda Tyrmanda, jedną z najbardziej barwnych postaci środowiska kultury epoki PRL-u.

Bądźmy razem online

Na naszych kanałach w serwisach Facebook i YouTube oraz na specjalnej platformie streamingowej LiveFilharmonia.szczecin.pl regularnie spotykamy się z melomanami i entuzjastami najlepszej muzyki. Mamy nadzieję, że podczas najbliższych dni będzie podobnie. Przygotowaliśmy dla Państwa nie tylko koncerty symfoniczne, ale także kameralne spotkania z muzyką, szeroką ofertę edukacyjną dla najmłodszych oraz muzyczne premiery płytowe.

Dziękując za dotychczasowy czas, jaki spędzili Państwo z nami, zapraszamy na kolejne spotkania z muzyką online. Jednocześnie mamy nadzieję, że, gdy tylko będzie to możliwe, bezpiecznie będziemy mogli osobiście powitać Państwa na koncertach w złotej sali.
VIDEOS AND PHOTOS
May 2021
01MAYsa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskafree online premiere