Zmiany w świecie sztuki i designu – rozważania i dyskusje

NEWS | 26-04-2018
Dokąd zmierza sztuka? Co łączy muzykę, sztuki piękne i współczesne życie miejskie? Jak performatywność wpływa na rozumienie i odczuwanie muzyki? Na takie i podobne pytania będzie można znaleźć odpowiedzi podczas festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM, który odbędzie się w dniach 19-23 września w Filharmonii w Szczecinie. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in:. prof. dr hab. Sabine Sanio, wykładowca na wydziale Dźwięku i Sztuk Sonicznych Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie, a także Trine Blicher Folmer, architekt i właścicielka duńskiego studia architektonicznego „Getto”.
Jednym z założeń festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM jest pokazanie umowności poddziałów na rodzaje, gatunki i style wypowiedzi artystycznej. Sztuka we współczesnym świecie to niekończący się dialog zarówno wewnętrzny – pomiędzy poszczególnymi jej gatunkami, jak zewnętrzny – pomiędzy twórcami i odbiorcami dzieł. Część z tych zagadnień zostanie podjęta podczas wykładu dyskusji zaplanowanych kolejno drugiego i trzeciego dnia festiwalu, który stanie się miejscem twórczego zderzenia myśli, opinii i poglądów.
Na słuchaczy zainteresowanych kierunkami zmian w muzyce i świecie designu będzie czekać wykład pt. „Muzyka i sztuka: performatywność w sztuce i doznaniach estetycznych”. Osią wykładu będzie stwierdzenie, że – poczynając od XX wieku – sztuka nie jest już w żaden sposób zróżnicowana. Dziś warunek zmysłowej percepcji i doznań estetycznych obecny jest nie tylko w muzyce, ale również w innych sztukach, zwłaszcza w sztukach pięknych. Jest to proces performatywny, który stanowi najsilniejszą więź między różnymi dziedzinami sztuki. Nowy sposób patrzenia na muzykę jako sztukę performatywną, a także możliwości techniczne w zakresie uprzestrzenniania dźwięku, zmieniły samo rozumienie muzyki. Podczas wykładu zostaną przedstawione koncepcje muzyczne, dotyczące nowych możliwości technicznych i estetycznych, a także odkrywające związek między muzyką, sztukami pięknymi i współczesnym życiem miejskim. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Sabine Sanio, wykładowca na wydziale Dźwięku i Sztuk Sonicznych Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie, jedyna kobieta zajmująca się teorią i historią kultury audialnej na berlińskiej uczelni. Autorka licznych publikacji, a także audycji radiowych z zakresu teorii mediów i estetyki. Wykład odbędzie się 20 września o godz. 17.00 w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie.

Równie interesująco zapowiada się panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom współczesnego designu, który poprowadzi Radosław Gajda – wykładowca akademicki, architekt i urbanista, założyciel najbardziej popularnego w Polsce wideobloga o architekturze i sztuce „Architecture is a good idea”. Wśród gości zaproszonych do dyskusji z najdą się: Trine Blicher Folmer z duńskiego studia architektonicznego „Getto” oraz Tomasz Sachanowicz – wykładowca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, architekt, założyciel strony i bloga „Architektura w Szczecinie”. Panel dyskusyjny będzie doskonałą okazją do konfrontacji wiedzy i poglądów dotyczących kierunku rozwoju współczesnego designu, a także próbą uchwycenia aktualnego stanu w tej dziedzinie. Spotkanie odbędzie się 21 września o godz. 19.00, w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie. Partnerem panelu dyskusyjnego jest Duński Instytut Kultury.

MUSIC.DESIGN.FORM (MDF) to festiwal ponad podziałami, łączący różne dziedziny sztuki. Publiczność podczas pięciu dni doświadczy m.in.: koncertów symfonicznych kameralnych, wystaw, warsztatów, paneli dyskusyjnych, happeningów, a także wizualizacji świetlnych i brzmieniowych. Pierwsza edycja Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM odbędzie się w dniach 19-23 września 2018 roku w wyjątkowej, wielokrotnie nagradzanej przestrzeni organizatora – Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Informacja o uruchomieniu przedsprzedaży biletów na wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu MDF zostanie ogłoszona na stronie internetowej mdf.filharmonia.szczecin.pl.

VIDEOS AND PHOTOS
Ravel online
20-04-2018 15:40
July 2020