Wernisaż „Twarze ZAiKSu”

NEWS | 31-05-2018
Zapraszamy na wernisaż prac „Twarze ZAiKSu” prezentujących portrety wybitnych polskich twórców różnych dziedzin polskiej kultury. Wśród fotografów, których prace zobaczyć będzie można w galerii znajdziemy między innymi Ryszarda Horowitza, Krzysztofa Gierałtowskiego, Wojciecha Druszcza czy Witolda Krassowskiego. Wernisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 19:00 w galerii Poziom 4. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w kasie Filharmonii od 1 czerwca od godziny 13.00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Z okazji setnej rocznicy powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS zaprezentujemy Państwu wystawę fotograficzną pokazującą portrety wybitnych polskich twórców różnych dziedzin polskiej kultury. Eksponowane fotografie są wypadkową zawodowych działań w różnym czasie i okolicznościach, którym przyświecał nadrzędny cel – dobry portret twórców.

Wystawę można będzie oglądać do 6 lipca 2018 r,

Autorami prezentacyjnych zdjęć są:

Ryszard Horowitz - słynny polski fotograf tworzący w Stanach Zjednoczonych, jeden z pionierów współczesnej reklamy, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii, współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.

Krzysztof Gierałtowski - artysta fotografik. Po studiach w szkole filmowej w Łodzi, fotografował modę i portrety dla miesięcznika “Ty i Ja”, a potem dla tygodnika“Perspektywy”, “Razem”, ITD, „Twojego Stylu“. Jego zdjęcia były publikowane między innymi w “ELLE” i “ Harper’s Bazaar”. Pracował jako freelance w Szwajcarii i Niemczech. Od prawie 30 lat pracuje nad liczącą już ponad 50 tysięcy zdjęć kolekcją “Polacy portrety współczesne”. Prowadzi Galerię/Studio Gierałtowski. S

Wojciech Druszcz – fotoreporter, fotografik. Fotografią zawodowo zajmuje się od 1966 roku. Rozpoczął pracę w Centralnej Agencji Fotograficznej. Później fotografował dla dziennika „Głos Pracy”, tygodnika„Sportowiec”, „Literatura” i „Kultura” oraz miesięcznika „Magazyn Rodzinny”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych dokumentował przemiany ustrojowe w Polsce i na terenie republik dawnego ZSRR jako fotokorespondent światowych agencji: AP, Reuters’a a potem Agence France Presse (AFP) .

Witold Krassowski – artysta fotografik, reporter. Pracował dla tygodnika "Przegląd Katolicki" i agencji Network Photographers. Współpracownik czasopism "Der Spiegel", "The Observer", "The Independent", "New Yorker", "National Geographic" i "Gazety Wyborczej". Juror World Press Photo oraz jego laureat (1992 i 2003). Laureat konkursu Polska Fotografia Prasowa(1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2003). Autor wystaw m.in. "Powidoki z Polski" o transformacji ustrojowej w Polsce w latach 1987–1997.

Jacek Barcz - fotoreporter prasowy - zaczynał swoją pracę zawodową w Centralnej Agencji Fotograficznej. Potem przez 15 lat był fotoreporterem w Sztandarze Młodych a następnie przez kolejne 15 lat fotografował dla angielskojęzycznego tygodnika The Warsaw Voice. Współpracował również z tygodnikiem Polityka. Był lauratem I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej.

Jan Morek – z wykształcenia socjolog. Od 1966 do 1993 fotoreporter najpierw w Wydawnictwie Polonia, później w Agencji INTERPRESS. Od 1993 do dziś samodzielnie współpracuje z rozmaitymi wydawnictwami, głównie z Wydawnictwem Artystycznym i Filmowym, czego plonem jest 10 autorskich albumów fotograficznych, w tym dwie różne edycje albumu POLSKA, a także WARSZAWA, a ostatnio ZAMEK KRÓLEWSKI w WARSZAWIE, oraz FOTOGRAFIE z PRL-u. W latach siedemdziesiątych za prace fotoreporterskie wielokrotnie nagradzany na krajowych konkursach fotografii prasowej, a także na World Press Photo.

Zbigniew Furman - fotografik portrecista, fotoreporter. Przez wiele lat pracował w dzienniku "Życiu Warszawy" potem w tygodniku "Razem". Był właścicielem zakładu fotograficznego, a następnie Studia Fotografii Reklamowej. Dowodził również zespołem działu foto tygodnika "Wprost".

Marek Szymański - fotoreporter związany z prasą od ponad 35 lat. Pracował w „Świecie Młodych” w tygodniku „Kobieta i Życie. Swoje zdjęcia publikował w wielu pismach ukazujących się w Polsce m.i. PANI, VIVA, PRZYJACIÓŁKA, OLIVIA. Przez ostatnich 10 lat zajął się fotografowaniem znanych postaci ze świata artystycznego. Jest autorem okładek płyt: Krzysztofa Krawczyka, Muńka Staszczyka, Witolda Paszta, Jacka Borkowskiego.

Współorganizatorem wystawy jest ZAiKS.
VIDEOS AND PHOTOS
July 2020
05JULsn, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku