Kultura bez granic – wspólna historia, wspólna przyszłość
Wyobraźmy sobie przestrzeń, w której różnice językowe i kulturowe przestają być barierą, a stają się pomostem łączącym ludzi. Taką wizję udało się urzec
zywistnić w ramach projektu
„Kultura bez granic”, w którym wraz z partnerem –
Klasztorem Dominikanów w Prenzlau, chcieliśmy stworzyć dostępną, inkluzywną i inspirującą ofertę kulturalną dla mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego. Dzięki zaangażowaniu Filharmonii w Szczecinie i Klasztoru ten wyjątkowy projekt nie tylko przybliżył bogactwo ich wspólnego dziedzictwa, ale także otworzył nowe perspektywy na dialog międzykulturowy.
Projekt narodził się z potrzeby zacieśnienia więzi między sąsiadującymi społecznościami Polski i Niemiec. Obie instytucje partnerskie – Filharmonia w Szczecinie, ikona nowoczesnej architektury i kultury oraz historyczny Klasztor Dominikanów w Prenzlau – połączyły swoje siły, by zaoferować mieszkańcom regionu i turystom
szeroką gamę wydarzeń kulturalnych. Odwiedzający po obu stronach granicy mogli cieszyć się nie tylko koncertami i wystawami, ale także odkrywać fascynujące historie miejsc podczas specjalnie organizowanych zwiedzań.
Łącznie zorganizowaliśmy
prawie 60 zwiedzań. Oprowadzaliśmy w języku niemieckim po Filharmonii oraz po polsku po Klasztorze w Prenzlau. Zamiast planowanych 500 uczestników projektu, możemy się pochwalić
ponad trzema tysiącami uczestników – nie tylko z Polski i Niemiec, ale z całego świata, m.in. z takich krajów, jak Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Kolumbia, Filipiny, Brazylia, Izrael, Tajlandia, Korea Południowa, Turcja czy Kajmany.
Integralną częścią projektu były także działania promocyjne. Dzięki kampaniom reklamowym i tłumaczeniom materiałów na języki niemiecki i angielski, udało się zwiększyć dostępność wydarzeń po obu stronach granicy. W ramach projektu wydaliśmy wspólnie
8 dwujęzycznych ulotek z programem kulturalnym oraz
polsko-niemiecką książkę repertuarową na sezon artystyczny 2024/2025. Stanowiły one swoistą wizytówkę projektu,
zachęcając do odwiedzin zarówno Filharmonii w Szczecinie, jak i Klasztoru w Prenzlau. Ułatwiły też odbiorcom odnalezienie interesujących ich wydarzeń i oferty kulturalnej sąsiadów.
Ważnym momentem projektu była
wizyta niemieckich melomanów z Prenzlau na koncercie w Filharmonii. Uczestnicy mieli okazję nie tylko posłuchać muzyki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, ale także zwiedzić wraz z przewodnikiem budynek i zapoznać się z jego historią. Wspólny poczęstunek w filharmonicznej kawiarni stał się okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania relacji oraz rozmów o przyszłej współpracy.
„Kultura bez granic” to przede wszystkim dowód na to, że kultura ma moc jednoczenia ludzi. Projekt ten pokazał, jak wiele można osiągnąć, łącząc tradycję z nowoczesnością, a lokalne działania z globalną perspektywą. W efekcie udało się nie tylko wzbogacić ofertę kulturalną obu instytucji, ale także zbudować trwałe fundamenty współpracy, także w kontekście historycznym, i wzajemnego szacunku.
Projekt mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu przyznanym przez
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027) w ramach celu szczegółowego 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”.
O projekcie
„Kultura bez granic” to wspólny
projekt Filharmonii w Szczecinie i Klasztoru Dominikanów w Prenzlau, dofinansowany przez fundusze europejskie. Celem projektu jest rozwijanie wspólnej oferty kulturalnej na pograniczu oraz ułatwienie transgranicznego dostępu do niej dla mieszkańców Euroregionu Pomerania oraz turystów.
Ponadto, projekt ma na celu wzmocnienie świadomości kulturowej i historycznej mieszkańców Euroregionu Pomerania. Wspólna kultura i historia regionu przyczyniają się do budowania więzi międzykulturowych oraz lepszego zrozumienia dziedzictwa Pomorza Zachodniego.
Wszelkie działania realizowane w ramach projektu prowadzone będą w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. W ramach projektu Filharmonia w Szczecinie zaprasza na
zwiedzanie budynku, połączone z prezentacją działalności Klasztoru w Prenzlau.
Klasztor Dominikanów w Prenzlau
Pieczołowicie odrestaurowany pod koniec lat 90. XX wieku budynek sakralny należy dziś do najlepiej zachowanych średniowiecznych zabudowań klasztornych w północnowschodnich Niemczech. Krużganki, refektarz, dawna jadalnia dla gości mnichów, zakrystia czyi kaplica żeńska przyciągają wzrok i zapraszają do uwolnienia wyobraźni i podjęcia wyprawy w historię.
Obiekt łączy pod swoim dachem cztery ważne dla regionu instytucje kulturalne: Muzeum historyczno-kulturowe z jego galeriami, historyczne archiwum miejskie, bibliotekę miejską oraz centrum wydarzeń „Kulturarche”.