BILETY

wernisaż
Galeria przy Cerkwi
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2 i wzór oświadczenia dla osoby wchodzącej do obiektu Filharmonii.
Witold Lutosławski twierdził, że człowiek został wyzuty z jednego z elementarnych praw – prawa do ciszy. Prawa tego nie chronią ustawy, nie uznają go również sami ludzie w swym codziennym postępowaniu. Jakie jest zatem miasto pogrążone w absolutnej ciszy? Co wtedy zwraca uwagę?

Młodzi i dorośli artyści działający w grupach plastycznych Polskiego Związku Głuchych Oddziału Zachodniopomorskiego zabiorą nas do namalowanego przez siebie świata emocji i odczuć. Świata, w którym dźwięk stanowi wyłącznie domenę wyobraźni. Niektóre prace są dosłowne – zobaczymy morski brzeg, ludzi spieszących ulicą, budynki i parki. Inne będą wymagały od nas uruchomienia wyobraźni, aby zobaczyć szczeciński wiatr lub poczuć uścisk dłoni.

Niezwykle sugestywne obrazy pozwolą nam w inny sposób spojrzeć na rzeczywistość, w której nie istnieje ani dobry, ani zły dźwięk. Jako osobom pracującym i odwiedzającym filharmonię – świątynię muzyki, nie jest łatwo wyobrazić sobie świat bez głosu. Na co dzień jednak doświadcza nas inna głuchota – kiedy przechodzimy koło czegoś obojętnie, kiedy brakuje nam czasu na rzeczy ważne, kiedy nie chcemy się nad czymś zastanowić. Nie bez powodu przysłowie mówi, że najbardziej głuchy jest ten… co nie chce słuchać.

Zatem to jest ta okazja, kiedy możemy stanąć w ciszy i oddać się przewodnictwu tych, dla których cisza jest oczywistością. Czy nauczymy się wtedy doceniać dobre dźwięki?

Bezpłatne zaproszenia na wernisaż dostępne w kasie Filharmonii. Liczba miejsc ograniczona.

Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor osób Głuchych, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi. Między 8 a 13 czerwca będziemy patrzeć na świat przez turkusowe okulary!

Wydarzenie jest częścią Festiwalu „Słyszę dobre dźwięki”, który odbywa się w dniach 8–13 czerwca 2021 r. To koncerty, wystawy i działania w przestrzeni miejskiej, poprzez które chcemy uwrażliwić Was na problem hałasu i uczyć dbania o słuch. Witold Lutosławski już pięćdziesiąt lat temu przewidywał katastrofalne skutki zaśmiecenia naszego otoczenia dźwiękowego. NIE WYSTARCZY ZATKAĆ USZY! – ostrzegał. Jeżeli się z nim, zgadzasz wejdź na uslysz.filharmonia.szczecin.pl.

Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.

Partnerami Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki są Fundacja PZU, pAudio, MEDINCUS, Komfort Ciszy, Ecophon, Beaton, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Orła Białego w Świdwinie, Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie i CLOCHEE.
Sponsor festiwalu
Logo Demant Szczecin
Partnerzy festiwalu
Logo Fundacja PZULogo pAUDIOLogo Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUSLogo Komfort CiszyLogo EcophonLogo BeatonLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Clochee