ESPRESSIVO

Jazz, gramofony i kino hollywoodu

AKTUALNOŚCI | 27-02-2019
Muzyka, która łączy kompozycje polskich legend muzyki filmowej z jazzem i współczesnymi elektronicznymi brzmieniami. Nic tu nie traci swojego charakteru, a tworzy nową jakość. Jedną nogą przenosi słuchacza do złotej ery Hollywoodu, drugą pozostawiając tu i teraz.
W samej Polsce nazwiska obu kompozytorów, którzy stali się inspiracją dla projektu Vars & Kaper DeconstructiON, nie są szerzej kojarzone. Mało kto obok tytułów międzywojennych piosenek „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny drań” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” potrafi wymienić ich autora Henryka Warsa. Słuchając zaś jazzowych standardów „On Green Dolphin Street” czy „Invitation” wykonywanych przez Milesa Davisa i Johna Coltranea zaskoczeniem staje się fakt, że są autorstwa Bronisława Kapera, pierwszego Polaka, który otrzymał Oscara (za muzykę do filmu „Lili” z 1953 roku). Obaj kompozytorzy jako jedni z pierwszych naszych rodaków postawil swoje stopy w Hollywood i współtworzyli sukces amerykańskiego kina złotej epoki Hollywood. Ich kompozycje zabrzmiały w ponad dwustu amerykańskich produkcjach od lat 30. do 60.

Paweł Kaczmarczyk, pianista, kompozytor i improwizator, postanowił tchnąć w muzykę obu twórców nowe życie. I to życie niebanalne, bo łączące brzmienie klasycznego trio fortepianowego z elektroniką, trzaskami płyt gramofonowych i fragmentami ścieżek dźwiękowycj starych filmów. Muzycy tworzący Paweł Kaczmarczyk Quartet poddają twórczej, momentami eksperymentalnej dekonstrukcji repertuar mistrzów hollywoodzkich soundtracków. Vars and Kaper DeconstructiON, to spotkanie dwóch stylistyk i zderzenie metody komponowania na żywo z klasycznym dla złotej epoki Hollywood językiem. To nowa jakość, nowy kształt tego, co już znane i jednocześnie prawdziwa gratka dla miłośników jazzowego brzmienia.

Wszystkich, którym znane jest klasyczne brzmienie hollywoodzkich kinowych hitów muzycznych, a którzy chcieliby poznać ich współczesne interpretacje i dać się ponieść jazzowym brzmieniom zapraszamy już 4 marca o godzinie 19:00 na koncert Paweł Kaczmarczyk Quartet | Vars & Kaper Deconstruction.
Bilety w cenach 25/35 zł do nabycia w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

Lipiec 2021
05LIPpn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznybezpłatna premiera online
05LIPpn, 21:00