Premiera płyty "Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie"

AKTUALNOŚCI | 11-10-2018
Z okazji zbliżającego się jubileuszu Orkiestry przygotowaliśmy dla melomanów wyjątkową niespodziankę - nowe wydawnictwo muzyczne będące hołdem dla patrona Filharmonii. Płyta "Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie" w sprzedaży już od 17 października.

Z okazji 70-lecia istnienia Orkiestry, a także by po raz kolejny oddać hołd patronowi instytucji, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przygotowała nowe wydawnictwo muzyczne. Album "Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie" jest wspólnym dziełem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie oraz Dyrektora Artystycznego Filharmonii, maestro Rune Bergmanna. Na płycie usłyszeć można Symfonię e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza.

Wybór tego utworu nie jest przypadkowy, kompozycja ta bowiem znakomicie obrazuje całe spectrum emocji i stanów ducha towarzyszących nam w kluczowych momentach życia, a także znajduje odzwierciedlenie w bogatej historii naszej Orkiestry. Bardzo osobista wypowiedź kompozytorska pozwala nam na indywidualną interpretację z perspektywy własnych doświadczeń i przeżyć, a także odbycie szczególnej podróży z uwzględnieniem szerszego kontekstu historycznego i społecznego - mówi Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii.

Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 (1902) to jedno z pierwszych dzieł orkiestrowych i zarazem jedyna symfonia Mieczysława Karłowicza (1876–1909), napisana jako uwieńczenie berlińskich studiów kompozytorskich u Heinricha Urbana. Dzieło, rozpoczęte prawdopodobnie w roku 1900, zostało wykonane po raz pierwszy w Berlinie 21 marca 1903 roku, a dyrygował sam kompozytor, który „z niełatwego tego zdania wywiązał się znakomicie, zachowując przytomność umysłu i wydobywając wszystkie odcienie dynamiczne” (Stanisław Barcewicz). Jako jedna z dwóch kompozycji Karłowicza (obok poematu Powracające fale) zawiera szczegółowy program literacki pochodzący od kompozytora, który opublikowany został w dzienniku "Słowo Polskie".

O twórczości Mieczysława Karłowicza dyrygent i Dyrektor Artystyczny Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann mówi: "To jedne z najbardziej niezwykłych kompozycji, które kiedykolwiek słyszałem. Możliwość nagrania kompletnych utworów orkiestrowych tego polskiego kompozytora to dla mnie prawdziwy zaszczyt. Za każdym razem, gdy otwieram partyturę, znajduję tam coś nowego i ekscytującego".

Album "Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie" wydany został na nośniku SuperAudio Compact Disk, by poszukiwaczom najlepszej jakości brzmień zapewnić komfortowy odbiór dzieła. Jest to już drugie wydawnictwo Filharmonii w Szczecinie, na którym usłyszeć można kompozycje patrona Instytucji. Pierwsza płyta "Karłowicz. Filharmonia. Szczecin", na której znalazły się trzy dzieła kompozytora „Koncert skrzypcowy A-dur” op. 8, „Rapsodia litewska” op. 11 oraz „Smutna opowieść” op.13, wydana została w 2016 roku i otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii „Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca”.

Płytę "Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie" będzie można nabyć od 17 października w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl/sklep/.
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online