JESTEŚMY W DOMU

Sto na sto. Górecki i Maksymiuk na 100-lecie niepodległości

AKTUALNOŚCI | 16-10-2018
11 koncertów w Polsce, 11 koncertów w różnych miejscach na świecie. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Wiedeń, Wilno, Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdańsk i... Szczecin - 11 listopada w ramach projektu "Sto na sto. Muzyczne dekady wolności" Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą maestro Maksymiuka włączy się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Jednocześnie koncert zakończy całotygodniowy cykl wydarzeń prezentujących muzykę polską w najlepszym wydaniu. Od 4 do 11 listopada - Jesteśmy w domu.
Projekt "Sto na sto. Muzyczne dekady wolności", to przedsięwzięcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które uświetnia obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Część wydawniczą projektu, stanowi box 36 płyt, na których znajduje się 100 utworów polskich kompozytorów oraz monografia „100 lat z dziejów polskiej muzyki” pióra Danuty Gwizdalanki. Jego kulminacyjny punkt, to jednak muzyka grana na żywo. W Nowym Jorku, Londynie, Wiedniu, Warszawie, Katowicach, czy Szczecnie - 11 listopada 2018 roku na 11 estradach na świecie i w 11 najlepszych salach koncertowych w Polsce, zabrzmi 100 utworów polskich kompozytorów w interpretacji znakomitych solistów, orkiestr, chórów i zespołów o międzynarodowej renomie.

Jeden z finałowych koncertów transmitowanych przez Dwójkę Polskie Radio odbędzie się także w Szczecinie. 11 listopada o godz. 17:00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Muzyków poprowadzi jeden z najbardziej cenionych i znanych polskich dyrygentów - maestro Jerzy Maksymiuk. Partie wokalne wykona Elżbieta Szmytka, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów sopranowych na świecie.

III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” to utwór, który przyniósł Góreckiemu, niespotykaną w świecie muzyki współczesnej, globalną popularność. Do dzisiaj pozostaje uznawany w światowej literaturze za dzieło wyjątkowe. Wkrótce po opublikowaniu Symfonii przez wytwórnię Elektra Records, trafiła ona na czołowe miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w ponad milionowym nakładzie. Pierwszą część utworu kompozytor otwiera melodią tematu złożonego z cytatów dwóch tradycyjnych pieśni religijnych. W drugiej części Symfonii kompozytor wykorzystał tekst inskrypcji wyrytej przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 roku. Część trzecia symfonii opiera się z kolei na bezpośrednim cytacie z pieśni ludowej okresu powstań śląskich (1919–1921).

Za sprawą wyjątkowej ekspresyjności wyrażonej przez kompozytora w minimalistycznej formie Symfonia doskonale wpisała się w wybredny gust bardziej i mniej doświadczonych współczesnych melomanów.

To jednak nie wszystko, co Filharmonia w Szczecinie przygotowała dla melomanów w ramach włączania się w obchody 100-lecia niepodległości Polski. Już 4 listopada rozpoczniemy cykl wydarzeń Jesteśmy w domu. Filharmonia stanie się miejscem, w którym królować będzie polska kultura muzyczna w najlepszym wydaniu. Od niedzieli do niedzieli, od najmłodszych po najstarszych, melomani będą mieli możliwość uczestniczenia w unikatowej prezentacji historii polskiej muzyki oraz bogatej kultury. Tydzień rozpocznie się koncertem rodzinnym, a kolejne dni wypełnią historia polskiego jazzu w pigułce, prezentacja folkloru polskiego, polska kameralistyka w wykonaniu wybitnych wirtuozów, nowe podejście do brzmienia podjęte przez współczesnych kompozytorów tworzących na innych płaszczyznach muzycznych, historyczne spojrzenie na operę narodową Moniuszki. Wszystko zwieńczy koncert 11 listopada "STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki".

Od 4 do 11 listopada JESTEŚMY W DOMU w Filharmonii w Szczecinie.

Koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie realizowane pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017 - 2021.

01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online