Fête de la Musique! Święto Muzyki!

NEWS | 12-06-2019
Muzyka na ulicach miasta, muzyka na zielonym skwerze pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja., muzyka w Filharmonii! Święto Muzyki 21 czerwca będzie miało w tym roku aż trzy odsłony, na które zapraszamy wszystkich spragnionych muzyki.

Fête de la Musique

Święto Muzyki powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Impreza miała swoją premierę w Paryżu 21 czerwca 1982 roku. Podczas inauguracji Jack Lang, ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną.

Filharmonia w Szczecinie już kolejny raz włącza się w obchody Święta Muzyki i, jak w ubiegłych latach, zaprasza mieszkańców miasta do wspólnego świętowania. Chcemy, by muzyki można było doświadczyć w wielu miejscach i na wiele sposobów, dlatego przygotowaliśmy kilka muzycznych odsłon tego wyjątkowego dnia.

Muzyczna paka

Muzyka, która dotrze do wielu miejskich zakątków! Ulicami naszego miasta przejedzie platforma muzyczna, z której popłyną w świat energiczne dźwięki muzyki na żywo. Zadbają o to zwariowani muzycy oraz przygotowany repertuar z płyty Filharmonii „I żyli długo i w Szczecinie”. Objazdowy koncert rozpocznie się pod Filharmonią, skąd ruszy „muzyczna paka”, czyli barwny samochód wiozący artystów, instrumenty i najlepsze piosenki o naszym mieście. Jego trasa prowadzić będzie śladami nazw ulic związanych z muzykami. Grająca nieprzerwanie barwna platforma przejedzie przez zielone Pogodno, nadrzeczne bulwary, Śródmieście i Centrum zatrzymując się w wybranych punktach i na każdym z nich wykonując jeden przebój z naszej płyty „I żyli długo i w Szczecinie”. Tego dnia przestrzeń publiczną wypełnią energiczne dźwięki i przepiękne teksty z Szczecinem w roli głównej. Nie może Was zabraknąć!

Samochód pełen energetycznej muzyki ruszy spod Filharmonii o godz. 15:30 i będzie jeździł ulicami Szczecina przez ok. 2 godziny.

Park Symfonia

Przestrzeń na co dzień ogrodzona wysokim płotem i niedostępna dla mieszkańców Szczecina stanie się kolejnym miejscem, które w swoje władanie weźmie muzyka. Zielony skwer pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja otworzy swoje podwoje i zaprosi wszystkich na spacer. Muzyczny spacer.

„Symfonii nr 1” Wojtka Blecharza będzie można wysłuchać w dwóch odsłonach. Pierwsza, to jej wykonanie na skwerze przy Cerkwi św. Mikołaja, gdzie uczestnicy koncertu będą mogli wędrować przez kolejne punkty wyznaczane przez muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Wędrówka pomiędzy nimi stanie się odkrywaniem dźwięków – zarówno tych wydawanych przez otaczającą przyrodę, jak i tych przyrodą inspirowanych, a granych przez muzyków. Druga odsłona symfonii odbędzie się w miejscu zgoła odmiennym i z założenia przeznaczonym do prezentacji muzyki. Ok. godziny 17:00 muzycy przeniosą się z zielonego skweru do białego budynku Filharmonii, by tam kontynuować koncert. Rozproszeni w przestrzeni obiektu znów stworzą punkty muzycznej wędrówki, która pozwoli porównać brzmienie utworu i instrumentów w obu miejscach – na łonie przyrody i w przestrzeniach Filharmonii.

Początek koncertu 21 czerwca na skwerze przy Cerkwi św. Mikołaja o godz. 16.00, wejście bramą od ulicy Starzyńskiego. Ok. godz. 17:00 druga część koncertu w budynku Filharmonii. Wstęp wolny.

Klasyka na koniec dnia

Orkiestra smyczkowa Camerata Stargard koncertem w złotej sali zakończy wędrówkę muzyki przez przestrzenie naszego miasta. Święto Muzyki symbolicznie zamkniemy tam, gdzie je rozpoczęliśmy, czyli w Filharmonii.

Ponad rok działalności Orkiestry Camerata Stargard udowodnił, iż pomysł powstania zespołu muzycznego pod auspicjami Miasta Stargard był trafiony. Trzon orkiestry stanowią młodzi muzycy ze stargardzkich szkół muzycznych, wsparci kadrą nauczycieli i muzykami orkiestry Filharmonii w Szczecinie.Orkiestra zagrała dotąd kilkanaście koncertów, w tym gościnnie w Kołobrzegu. Przede wszystkim gra w składzie kameralnym, zapraszając do współpracy tak wybitnych solistów, jak Jan Stanienda (skrzypce), Jan Jakub Bokun (klarnet), Jakub Kościuszko (gitara). Jej koncerty cieszą się dużym uznaniem publiczności, zapewniając nowe doznania i emocje.

Podczas Święta Muzyki 21 czerwca muzycy zagrają wraz łotewską pianistką Diną Yoffe, laureatką m. in. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - Mikhailem Vaimanem, którego krytycy okrzyknęli „poetą skrzypiec o błyskotliwej technice”. W programie koncertu znajdą się utwory Felixa Mendelssohna oraz Ernesta Chaussona.

Koncert Cameraty Stargard odbędzie się 21 czerwca o godz. 19:00. Bilety w cenie 10/20 zł można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

VIDEOS AND PHOTOS
June 2019
01JUNsa, 09:00
Raniutto - LegatoWorkshops dla dzieci do 2. roku życia