Polsko-Estońska podróż muzyczna

NEWS | 27-09-2018
Tallin, Tartu, ponad 1500 malowniczych wysp, jedne z najdłuższych zachodów słońca nad bałtykiem i białe noce - Estonia przez wielu kojarzona jest z walorami turystycznymi. Tymczasem to także wspaniała muzyka i artyści, których nie wypada nie znać. Już 5 października czeka nas koncert, podczas którego estoński kompozytor i estoński pianista przeniosą nas dźwiękami do swojej pięknej ojczyzny, nie zapominając jednak tego wieczoru i o polskich akcentach.

W roku 2018 nie tylko Polska świętuje 100-lecie niepodległości. Sto lat temu swoją niepodległość i zjednoczenie ziem ogłosiła także Estonia i choć walka Estończyków o pełną niezależność trwała jeszcze kilka lat, to właśnie ten rok przyjmuje się za powstanie państwa estońskiego.

Podczas koncertu 5 października będziemy chcieli estońską niepodległość uczcić muzycznie, a że na tym polu Estończycy mają wyjątkowo uzdolnionych obywateli - w czasie koncertu I koncert fortepianowy estońskiego kompozytora Artura Lemby wykona estoński pianista Mihkel Poll. Tego wieczoru szczecińską Orkiestrę poprowadzi, znany szczecińskiej publiczności, maestro Mikhail Agrest. Całości dopełni akcent polski, czyli II symfonia Karola Szymanowskigo.

Koncert fortepianowy nr 1 G-dur op. 2 Artura Lemby, choć nie jest znany tak powszechnie, jak dzieła o narodowym charakterze innych kompozytorów romantyzmu, z pewnością zauroczy wszystkich fanów koncertów fortepianowych Griega, Chopina czy Rachmaninova. Niezwykle wzruszający, melodyjny i wirtuozowski efektownością nie ustępuje w niczym swoim słynnym odpowiednikom. Sam Lemba był wybitnym pianistą, stad tez pewnie tak doskonale operowanie możliwościami ekspresyjnymi fortepianu wykorzystanymi w utworze.

W pierwszej części wieczoru partie fortepianu w koncercie Artura Lemby wykona jego rodak - Mihkel Poll. Urodzony w 1986 r. pianista ma na swoim koncie liczne nagrody w międzynarodowych konkursach - zdobył między innymi pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rina Sala Gallo we Włoszech, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tallinie, czy Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ferrol w Hiszpanii. Występował na scenach Europy oraz Ameryki: w Belgii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, na Litwie, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rosji, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w USA.

Arvo Pärt, wybitny współczesny, także pochodzący z Estonii, kompozytor, mówi o nim: Mihkel Poll jest ciekawym i oryginalnym muzykiem, obdarzonym najwyższymi zdolnościami technicznymi, co pozwala mu na wykonywanie nawet najbardziej złożonych utworów z najwyższym artyzmem oraz muzyczną swobodą. Jeśli więc wierzyć mistrzowi, możemy spodziewać się pokazu wirtuozerii podczas koncertu 5 października.

Druga część wieczoru 5 października upłynie pod znakiem muzyki polskiej. Napisana w tym samym czasie co koncert Lemby (1909–1911) II Symfonia B-dur op. 19 Karola Szymanowskiego, choć również należy do wczesnego etapu twórczości polskiego kompozytora, reprezentuje zupełnie inną stylistykę. Kompozycja składa się nietypowo tylko z dwóch części. Pierwsza z nich pozostaje klasycznym allegrem sonatowym, druga w formie wariacji łączy w sobie trzy kolejne ogniwa tradycyjnej symfonii – rozpoczyna się wolnym fragmentem, rozwija w kolejnych tanecznych wariacjach w rodzaj scherza, by skończyć się żywym fugowanym finałem.

Maestro Mikhail Agrest, który tego dnia poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, zdradził, że przygotowywał się do koncertu studiując dzieło Szymanowskiego w zaciszu ogrodu Willi Atme w Zakopanem - miejscu, w którym kompozytor mieszkał, a w którym obecnie znajduje się poświęcone mu muzeum. Przesiąknięty atmosferą polskich gór i historią miejsca z pewnością, jak zawsze z resztą, wyniesie muzyków na wykonawcze wyżyny.

Wszystkich, którzy chcieliby odbyć polsko-estońską muzyczną podróż zapraszamy już 5 października o godz. 19:00. Bilety na koncert można nabyć w kasie Filharmonii lub na www.filharmonia.szczecin.pl.
VIDEOS AND PHOTOS
January 2021
03JANsn, 17:00
Blender – muzyczna sztuka mieszania [CANCELED]Family concertdla dzieci od 6. roku życia z opiekunami