BILETY

bezpłatna premiera online
Facebook, YouTube
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2 i wzór oświadczenia dla osoby wchodzącej do obiektu Filharmonii.
UTWORY
  • Tadeusz Szeligowski - Kwintet na instrumenty dęte
  • Aleksander Tansman - Taniec czarownicy (La Danse de la Sorcière)
  • Tadeusz Mazurek - Kwartet (prawykonanie)
  • Anna Rocławska-Musiałczyk - Wersy księdza Jana Twardowskiego (prawykonanie)

Bezpłatna premiera online w serwisach Facebook oraz YouTube.

FeelHarmony Quintet to jeden z najpopularniejszych zespołów kameralnych muzyków naszej Orkiestry Symfonicznej. Tym razem zaprasza na koncert arcydzieł polskiej muzyki kameralnej na kwintet dęty, w programie którego prawdziwymi perłami będą dwa prawykonania utworów Tadeusza K. Mazurka i Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Życiorysy rówieśników – Tadeusza Szeligowskiego i Aleksandra Tansmana – różni prawie wszystko, poza podwójnymi studiami kompozycji i prawa, które kończyli w tym samym czasie (jeden w Krakowie, a drugi w Warszawie). Ich utwory na kwintet dęty są wynikiem fascynacji tym składem wykonawczym, dzięki której w sposób niezrównany potrafili oddać pełną paletę barw i emocji. Tym samym tropem podążyli współcześni nam kompozytorzy.

Tadeusz K. Mazurek, szczeciński twórca i wykładowca Akademii Sztuki, pracował jako dyrygent w szczecińskiej Operze na Zamku, Operetce Śląskiej w Gliwicach, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu i Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W swoim dorobku kompozytorskim posiada między innymi utwory orkiestrowe, jak Passacaglia, Psychosis, Pieśni na sopran i orkiestrę oraz muzykę kameralną (pięć kwartetów smyczkowych), liczne dzieła chóralne i operę Colas Breugnon.

Z kolei Anna Rocławska-Musiałczyk jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. W grudniu 2018 roku został prawykonany jej utwór oratoryjny przeznaczony na nowatorski aparat wykonawczy - Osiem pieśni z Księgi Koheleta na recytatora, głosy solowe, instrumenty ludowe (bazuna, duduk), grupę perkusyjną, chór i orkiestrę. Posiada w dorobku trzy płyty CD z autorską muzyką m.in. Psalmy z Księgi Dawida w języku kaszubskim na sopran, kontratenor i organy.

Razem z naszymi muzykami wystąpią pianistka Dorota Maciaszczyk, kameralistka z Akademii Sztuki w Szczecinie, oraz aktorka Anna Gielarowska, szczecinianka o pasjonującym życiorysie. Z wierszami księdza Jana Twardowskiego obcuje większość swojego życia, tworząc na ich bazie przejmujące spektakle. Pozostawiają one w widzach i słuchaczach niezapomniane wrażenie i skłaniają do refleksji nad egzystencjalnymi ścieżkami życia we współczesnym świecie.

FeelHarmony Quintet tworzą muzycy - soliści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W repertuarze zespołu znajduje się muzyka klasyczna, muzyka XX wieku oraz współczesne aranżacje muzyki popularnej. Jeżeli Państwo zechcą zatrzymać przy sobie ich muzykę na dłużej – serdecznie polecamy płytę z utworami Rossiniego, Farkasa, Godziemby-Trytka i Agaya. Do kupienia w naszym sklepie internetowym.

SZCZEGÓŁY
FeelHarmony Quintet I Muzyka polska
01-05-2021 19:00

01MAJsb, 19:00