SONORO

Karłowicz i pierwsza dama polskiej opery

AKTUELLES | 02-04-2019
Jedna z najbardziej uznanych mezzosopranistek na świecie, występująca w najbardziej prestiżowych salach, z charakterystyczną - całkowicie indywidualną - ciemną barwą głosu; pierwsza dama polskiej sceny operowej, znajdująca się na liście dziesięciu najsławniejszych Polaków (The Times). Małgorzata Walewska, bo o niej mowa już 12 kwietnia pojawi się na scenie w złotej sali Filharmonii.
Jej kariera rozpoczęła się przeszło 25 lat temu, kiedy dyrektor Opery Narodowej przypadkowo usłyszał ją w radiowej relacji z konkursu dla młodych śpiewaków. Zachwycił się i studentce trzeciego roku powierzył główną rolę cyganki Azy w operze „Manru” Ignacego Paderewskiego. Od tamtego czasu głos Walewskiej brzmiał na najważniejszych operowych scenach.

Zaraz po ukończeniu studiów występowała w Teatrze w Bremie (Bremer Theater), a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutowała jako Polina w „Damie Pikowej” oraz „Carmen”. W Wiedniu po raz pierwszy pracowała z artystami takimi jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo. Kolejne lata przyniosły angaże m. in. w Deutsche Oper w Berlinie, czy w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W 2016 roku Małgorzatę Walewską odznaczono Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis.

Występowała na wielu scenach całego świata, zbierając świetne recenzje:

Prawdziwe objawienie w tej roli. (…) Jej Mamka była fantastyczna, mieszając złą i tajemniczą stronę postaci z pewnymi akcentami psot i uroku. Jej głos ma zmysłowe ciepło z bardzo silnym średnim rejestrem i dzwoniącymi wysokimi dźwiękami. Jej aktorstwo było również bardzo przekonujące. (Ingrid Haas, Opera Magazine; „Kobieta bez cienia”, Opera Nacional de Bellas Artes, Meksyk, 2012)

Polska mezzosopran Małgorzata Walewska zaśpiewała Dulcyneę. Tylko w zeszłym roku śpiewała Judytę u boku Relyea w „Zamku Sinobrodego”. Ma najbardziej zdumiewający głos, z gęstym, gardłowym dźwiękiem - głębokim i rezonującym - który jest jednocześnie zniewalający, hipnotyzujący i absolutnie indywidualny. (R.M. Campbell gatheringnote.wordpress.com; „Don Kichot”, Seattle Opera, 2011)

W Szczecinie Małgorzata Walewska wystąpi już 12 kwietnia, wykonując „Pieśni” Karłowicza w zupełnie nowej odsłonie. Pierwotnie napisane na fortepian i głos solowy teraz zabrzmią razem z Orkiestrą Symfoniczną. Ich orkiestracji - specjalnie na potrzeby produkowanej przez Filharmonię trzeciej płyty z dziełami naszego patrona - dokonał Piotr Moss, kompozytor, który doskonale oddał ducha epoki oraz styl kompozytorski Karłowicza. Całość poprowadzi dyrektor artystyczny Rune Bergmann. Bilety na koncert są dostępne w kasie oraz na naszej stronie internetowej.
Juli 2021
05JULMo, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyKostenlose Online-Premiere
05JULMo, 21:00