MDF Festival 2018

MDF Festival - nie tylko muzyka

AKTUELLES | 18-09-2018
Muzyka Philipa Glassa, zmysłowy głos BUIKI, awangardowa grupa Apparatjik, niesamowity Beardyman, elektroniczny Hellfish i aż dwa koncerty rodzinne - muzyczny MDF Festival zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Festiwal to jednak nie tylko muzyka, ale także wystawy, warsztaty, dyskusje na temat współczesnego designu, design, architektura, światło i nowoczesne technologie. Wszystko to już od 19 do 23 września w Filharmonii w Szczecinie!

Zobacz oficjalną zapowiedź festiwalu

Festiwal MDF łączączy różne dziedziny sztuki. Poprzez wszystkie wydarzenia i działania chcemy pokazać, że podział wypowiedzi artystycznej na rodzaje, gartunki, czy style jest bardzo umowny. Począwszy od muzyki, którą zaprezentują z pozoru różni artyści, przez wystawy i dyskusje, a na sztukach wizualnych kończąc - pokażemy, że granice w sztuce są umowne, a tworzyć, znaczy zacierać je i przekraczać.

Program festiwalu i jego zasięg mocno wychodzi poza granice wytyczane standardowo przez mury filharmonii. Na festiwalowiczów czekają koncerty, ale w programie znajdą się również wystawy i instalacje interaktywne, stanowiące doskonałe tło dla rozgrywających się wydarzeń. Złożą się na nie m.in.: wystawa 80-letnich mebli zaprojektowanych przez Ludwiga Mies van der Rohe, wystawa wzornictwa skandynawskiego „Modernizm w nowym ujęciu”, wystawa fotografii „Duński design w obiektywie Piotra Topperzera” czy retrospektywna wystawa kolektywu artystycznego Apparatjik. Nie zabraknie również wystawy prac, które powstały na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Niesamowicie zapowiada się interaktywna instalacja audiowizualna autorstwa grupy panGenerator, która spiralę schodów filharmonii przekształci w studnię, a głosom gości festiwalowych nada materialną i wizualną formę.

Sztuka we współczesnym świecie to niekończący się dialog. Zagadnienie to zostanie poruszone podczas wykładu „Muzyka i sztuka: performatywność w sztuce i doznaniach estetycznych”, który odbędzie się 20 września o godz. 17.00 w sali kameralnej Filharmonii. Osią wykładu będzie stwierdzenie, że – poczynając od XX wieku – sztuka nie jest już w żaden sposób zróżnicowana. Wykłąd poprowadzi prof. dr hab. Sabine Sanio, wykładowca na wydziale Dźwięku i Sztuk Sonicznych Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie (Universität der Künste Berlin), jedyna kobieta zajmująca się teorią i historią kultury audialnej na berlińskiej uczelni. Przedstawi ona także koncepcje muzyczne, dotyczące nowych możliwości technicznych i estetycznych, a także odkryje przed słuchaczami związek między muzyką, sztukami pięknymi i współczesnym życiem miejskim.

Dzień później, 21 września o godz. 19.00 w sali kameralnej Filharmonii odbędzie się panel dyskusyjny „Trwałość, użyteczność, piękno i co dalej?”. Poprowadzi go Radosław Gajda, a wśród gości zaproszonych do dyskusji znajdą się Trine Blicher Folmer oraz Tomasz Sachanowicz. Panel dyskusyjny będzie doskonałą okazją do konfrontacji wiedzy i poglądów dotyczących kierunku rozwoju współczesnego designu, a także próbą uchwycenia aktualnego stanu w tej dziedzinie.

Na absolwentów uczelni artystycznych lub kierunków: architektura, wzornictwo czekają natomiast warsztaty „Sense Szczecin – building dreams for your city” (tylko w j. angielskim), które odbędą się 22 września o godz. 11.00 w sali prób Filharmonii. Zgłoszeni wcześniej uczestnicy warsztatów zostaną zabrani na spacer ulicami Szczecina, podczas którego wspólnie określą potrzeby miasta związane z daną przestrzenią, a także możliwe rozwiązania i ulepszenia. Zajęcia poprowadzi Trine Blicher Folmer.

Filharmonia na czas festiwalu sama stanie się obiektem artystycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na elewacji budynku będzie można zobaczyć różnobarwne wizualizacje plamy, minimalistyczne miraże czy pulsujące światłem kształty – bryła Filharmonii po raz pierwszy rozbłyśnie w taki sposób. Hol zamieni się w miejsce prezentacji mappingowej instalacji, która oprócz doznań estetycznych będzie również przekazywać cenne informacje festiwalowym gościom. Atrakcyjną oprawę wizualną otrzymają także koncerty i wystawy odbywające się w ramach MDF Festival.

Muzyka, architektura, światło, design i nowoczesne technologie przez pięć dni w jednym miejscu. Podczas wszystkich dni festiwalowych to, co związane z designem, stanie się jednym artystycznym przekazem. Koncerty, warsztaty, spotkania, wystawy, gra dźwiękiem, światłem, animacje i mapping jako spójna całość złożą się na Festiwal, jakiego jeszcze nie było. 19-23 września - MUSIC.DESIGN.FORM Festival w Filharmonii w Szczecinie. Nie może Was tam zabraknąć!

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie MDF.filharmonia.szczecin.pl.

Bilety na płatne wydarzenia dostępne na
mdf.filharmonia.szczecin.pl,
filharmonia.szczecin.pl,
bilety24.pl,
a także w kasach stacjonarnych Filharmonii w Szczecinie (również przed rozpoczęciem wydarzeń).
Februar 2021
04FEBDo, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineJose Torres & Havana Dreamsbezpłatna premiera online
05FEBFr, 19:00