SONORO

Operowy hit w Filharmonii!

AKTUELLES | 23-05-2019
Wyjątkowa opera Bartóka, przepełniona symbolami historia, stanowiąca intymną wycieczkę po ludzkiej duszy, w tym także po jej zakamarkach, o których, jak się okazuje, wolelibyśmy nie wiedzieć. 7 czerwca o godz. 19:00 w Filharmonii w Szczecinie wykonany zostanie "Zamek Sinobrodego" w wersji koncertowej – dzieło tak obrazowe, że do jego zrozumienia wystarczy odrobina wyobraźni. U boku Orkiestry usłyszymy doskonałych solistów – Allison Cook i Dereka Weltona. Całość uzupełni specjalna scenografia świetlna. Bilety są jeszcze w sprzedaży.
Postać Sinobrodego jest znana z baśni Charles’a Perraulta. Był on starszym, zamożnym szlachcicem, wielokrotnie żonatym, którego partnerki znikały w niejasnych okolicznościach. Jak się okazało Sinobrody był wielokrotnym mordercą, z resztą podobnie jak jego przodkowie. Przedziwny i nienaturalny kolor brody był symbolem wewnętrznego zepsucia i emanującego z bohatera zła. Postać Sinobrodego prawdopodobnie wywodzi się od autentycznej postaci Gillesa de Rais – francuskiego arystokraty, stronnika Joanny d'Arc, który został skazany i stracony za herezję i morderstwa.

„Zamek Sinobrodego” Béli Bartóka to arcydzieło muzyki dwudziestego wieku, pełne psychologicznej głębi, to historia przepełniona symbolami, stanowiąca intymną wycieczkę po ludzkiej duszy, w tym także po jej zakamarkach, o których – jak się okazuje – wolelibyśmy nie wiedzieć.

W koncercie usłyszymy doskonałych solistów, występujących na scenach operowych całego świata – Allison Cook i Dereka Weltona, których występy zbierają fantastyczne opinie wśród krytyków. Całość muzycznych doznań zostanie spotęgowana przez specjalnie przygotowaną scenografię światła.

„Zamek Sinobrodego” to także typowy przykład dzieła niedocenionego „za swoich czasów”. Choć Bartók jest dziś skarbem narodowym, za życia był ostro krytykowany przez recenzentów. Kompozytor borykający się z problemami finansowymi zgłaszał „Zamek Sinobrodego” na kolejne konkursy i coraz bardziej tracił wiarę, że odniesie sukces. Chciał nawet zrezygnować z komponowania. W jednym z listów do swojej żony, której zadedykował operę, napisał – Teraz wiem, że już nie usłyszę jej w swoim życiu. Prosisz mnie, bym zagrał to tylko dla Ciebie – obawiam się, że nie będę do tego zdolny. Jednak spróbuję, tak byśmy mogli odczuwać boleść razem. Ostatecznie premiera opery odbyła się w 1918 r., jednak z powodu niesprzyjającej sytuacji politycznej, pokazy przedstawienia zostały zawieszone. Świat docenił „Zamek Sinobrodego” dopiero po śmierci kompozytora.

Bilety na koncert Bartók | Zamek Sinobrodego 7 czerwca o godz. 19:00 są jeszcze dostępne w sprzedaży w kasie Filharmonii i na filharmonia.szczecin.pl.

Świętuj Harmonię!
20-05-2019 16:30
Juli 2021
05JULMo, 18:00