MDF Festival 2019

MDF Festival dla dzieci

AKTUELLES | 09-07-2019
Oficjalna inauguracja sezonu 2019/2020 jeszcze przed nami, ale to festiwal MUSIC.DESIGN.FORM oficjalnie otworzy EduSezon. Młodzi melomani na dwa dni wezmą w posiadanie salę kameralną i wraz z zaproszonymi artystami będą poznawać dźwięk i światło. 14 i 15 września upłynie pod znakiem Edu Filharmonii na MDF Festival!
Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM to nie tylko koncerty i wydarzenia dla dorosłych. Tak jak i w ubiegłym roku, tak i tym razem zadbaliśmy o to, by festiwalową wędrówkę odbyli z nami najmłodsi melomani. Razem z Michałem Janochą przygotowujemy spektakl muzyczno-naukowy, podczas którego zmienimy dźwięk w światło i niczym w pryzmacie - "rozszczepimy" go. Paweł Kula z kolei, który jest fotografem i twórcą (budowniczym?) nietypowych aparatów fotograficznych przeprowadzi z dzieciakami nietypowe warsztaty fotograficzne. Po raz kolejny zaprosimy dzieciaki wraz z rodzicami do sali kameralnej, w której będziemy wspólnie czarować dźwiękiem, światłem i obrazem.

W sobotę 14 września o godzinie 17:00 zabierzemy najmłodszych uczestników festiwalu na artystyczno-naukową wyprawę. W wyjątkowym spektaklu multimedialnym wyjaśnimy świat dźwięku i światła, ich fizyczność i... podobieństwo. Tak, tak, dźwięk i światło są do siebie podobne! Aby to udowodnić wykorzystamy do tego nowoczesne technologie i „zmienimy” dźwięk instrumentów w światło. Opowiemy młodym melomanom historię powstania pryzmatu oraz pierwszych eksperymentów naukowych ze światłem. Wyjaśnimy też jak za pomocą najnowszych technologii kompozytorzy dokonują „rozszczepiania" dźwięku na poszczególne pasma. Michał Janocha, który będzie wyjaśniał fozyczno-muzyczne zawiłości, stworzył na potrzeby spektaklu sspecjalne oprogramowanie, które, bazując na dźwiękach granych przez zespół, będzie sterować warstwą wizualną spektaklu. Przedstawienie z pewnością będzie doskonałą zabawą, ale i dawką wiedzy, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych doświadczonych słuchaczy.

Festiwalowa niedziela, to z kolei czas na działania w mniejszych grupach. 15 września w trzech grupach wiekowych (10:00 5-7 lat, 11:30 8-10 lat, 13:00 11-13 lat) dowiemy się jaką rolę odgrywa światło w fotografii, jak widzimy przy bardzo słabym świetle, co zobaczymy po zamknięciu oczu i wreszcie, czy można tymi oczami coś sfotografować? Zagłębimy tajniki luksografi, dowiemy się, czym jest luminogram, będziemy wykonywać zdjęcia bez aparatu i poznamy reakcje na światło różnych naturalnych pigmentów. Razem z prowadzącym Pawłem Kulą wykonamy także eksperymenty z projektorami otworkowymi, które ujawnią nam fenomen camera obscura, czyli pierwowzorów dzisiejszych aparatów fotograficznych. Przy pomocy luster i soczewek sprawdzimy, czy można przesyłać obraz na odległość. Dzięki wszystkim tym eksperymentom zrozumiemy jak zjawiska optyczne i światło połączyły się w wynalazku fotografii.

Sala kameralna Filharmonii w Szczecinie zostanie "przejęta" przez młodych festiwalowiczów i zmieni się w przestrzeń eksperymentów świetlno-dźwiękowych. Wszystkich ciekawych i ciekawskich, młodszych i starszych, zapraszamy gorąco już teraz!

Michał Janocha | Słyszę, że patrzysz
  • godz. 17:00, bilety w cenie 20/30 zł do nabycia TUTAJ

Paweł Kula | Szkiełko i oko
  • godz. 10:00 dla dzieci w wieku 5-7 lat (z opiekunem), bilety w cenie 10 zł (opiekun bezpłatnie) do nabycia TUTAJ
  • godz. 11:30 dla dzieci w wieku 8-10 lat (z opiekunem), bilety w cenie 10 zł (opiekun bezpłatnie) do nabycia TUTAJ
  • godz. 13:00 dla dzieci w wieku 11-13 lat bilety w cenie 10 zł do nabycia TUTAJ

Bilety na wszystkie wydarzenia edukacyjne w ramach MUSIC.DESIGN.FORM Festival można kupić także stacjonarnie w kasie Filharmonii.

Więcej o festiwalu na mdf.filharmonia.szczecin.pl
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere