V urodziny nowej Filharmonii

ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia, czyli piąte urodziny nowej Filharmonii

AKTUELLES | 23-08-2019
Zwiedzanie, podczas którego zajrzymy na backstage i innych, na co dzień niedostępnych miejsc, rodzinny piknik na skwerze przy Filharmonii, koncert Accord-Strings Ensemble, premiera filmu Mateusza Żeglińskiego i wiele innych niespodzianek. Wszystko to już 5 września, kiedy to będziemy świętować piąte urodziny nowej Filharmonii!
Pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbył się 5 września 2014 r. Wydarzenia inaugurujące naszą działalność w budynku u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki trwały aż tydzień i, pod hasłem ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia (głośno, głośniej, filharmonia) rozpoczęły wielkie święto muzyczne, które trwa do dziś!

Po pięciu wspaniałych latach przyszedł czas na świętowanie, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina i entuzjastów Filharmonii. Szykujemy zwiedzanie, podczas którego zajrzymy na backstage i do innych, na co dzień niedostępnych miejsc oraz rodzinny piknik na skwerze pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja. Wieczór rozpoczniemy koncertem naszych zdolnych muzyków tworzących Accord-Strings Ensemble, a zakończymy premierą filmu Mateusza Żeglińskiego ukazującego pracę naszej orkiestry symfonicznej z perspektywy młodego dyrygenta.

Zwiedzanie, jakiego nie było

Ponad milion słuchaczy na koncertach, trzy tysiące ręcznie wypalanych kawałków ceramiki, prawie tysiąc miejsc w sali symfonicznej i… tylko trzy okna. To wiedzą wszyscy, którzy choć raz mieli okazję uczestniczyć w zwiedzaniu budynku. Są jednak tajemnice i miejsca, do których wstęp mają nieliczni. Jak wygląda backstage, z którego artyści wychodzą na scenę? Co wspólnego ma VIP room z jajkiem? Czy to prawda, że w administracji mają spacerniak? Czego można spróbować w sali prób?

Rozwiejemy wszystkie wątpliwości podczas wyjątkowego spaceru po Filharmonii. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch turach: o godzinie 15:00 i 15:30. Każda z grup będzie liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki na urodzinowe zwiedzanie będą do odbioru w kasie Filharmonii od wtorku, 27 sierpnia od godziny 13:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki.

Rodzinnie na skwerze

Zapraszamy na rodzinne spotkanie z Filharmonią tuż przy Filharmonii. Znany już wszystkim skwer pomiędzy naszą siedzibą a cerkwią zmieni się w filharmoniczne pole piknikowe pełne kocy i leżaków, a nasza EduEkipa zadba o to, by nikt się nie nudził. Najmłodsi będą mogli wystartować w Mistrzostwach w Układaniu Puzzli na Czas lub wykazać się artystycznie podczas wspólnych zabaw plastycznych. Starsze dzieci zaprosimy do planszówki, w której stawką jest... zorganizowanie koncertu. Chętni będą też mogli z bliska zobaczyć i przymierzyć niezwykłe stroje z naszych muzycznych eduspektakli.

Nie zabraknie oczywiście oprawy muzycznej, o którą zadbają nasi muzycy z najgłośniejszej, bo dętej, sekcji. Zaśpiewają także dziewczęta z Chóru Dziewczęcego "POLKA", który niedawno zaczął swoją działalność przy Filharmonii. Nad całością zapanuje nasz filharmoniczny Bemol, czyli człowiek, który na co dzień przeprowadza młodych melomanów przez muzyczne meandry donutowych koncertów, a który na czas pikniku podejmie się roli... kaowca.

Na rodzinny piknik na skwerze pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja zapraszamy od godziny 16:00. Będziemy bawić się do godziny 18:00. Wstęp jest wolny.

Klasyka na wieczór

Urodziny najpiękniejszego budynku w Europie to nie tylko ponowna okazja, by zachwycić się jego wyglądem, ale także by wsłuchać się w jego niezwykłą atmosferę. Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie tworzący zespół Accord-Strings Ensemble zagrają utwory kameralne z kilku epok i w różnych stylach – abyśmy mogli posłuchać, jak różnorodna muzyka współbrzmi ze światowej klasy architekturą, którą możemy się szczycić już od pięciu lat.

Na koncert Accord-Strings Ensemble | Koncert urodzinowy zapraszamy o godzinie 19:00. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Filharmonii od wtorku, 27 sierpnia od godziny 13:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki.

Filmowe zakończenie dnia

Twórca filmu, Mateusz Żegliński, jest absolwentem i wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie. W pierwszym filmie Rondo Wariacyjne na kontrabas pokazał nam muzyków Orkiestry od zaplecza, namówił na zwierzenia, pokazał ich zarówno od strony zawodowej, jak i prywatnej. Z kamerą zajrzał tam, gdzie melomani zazwyczaj nie mają szans zajrzeć. Tym razem, w fabularyzowanym filmie, zobaczymy świat muzyki z perspektywy... młodego dyrygenta.

Na premierowy pokaz filmu Mateusza Żeglińskiego zapraszamy o godzinie 21:30. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Kasie Filharmonii od 27 sierpnia od godz. 13:00. Liczba ograniczona.

Sponsorem V urodzin nowej Filharmonii jest Netto.
Parterami V urodzin nowej Filharmonii są: BMW, Asprod i Hotel Radisson
Juni 2020
01JUNMo, 10:00
Koncerty szkolne 2019/2020Droga do Oza [ODWOŁANY]spektakldla klas IV-VIII