Znamy finalistów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. M. Karłowicza

AKTUELLES | 15-12-2020
Znamy już finalistów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. M. Karłowicza organizowanego przez ZAiKS i Filharmonię. I etap właśnie został rozstrzygnięty, a do finału zakwalifikowano 6 utworów.
Jury obradowało w składzie: Marcin Błażewicz (Przewodniczący), Krzysztof Knittel, Szymon Bywalec oraz Miłosz Bembinow (Sekretarz Konkursu, bez prawa głosu).

Jurorzy rozpatrzyli 176 prac z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Chin, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Korei Południowej, Macedonii, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Dostrzeżono bardzo wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac oraz ich ogromną różnorodność stylistyczną.

I etap konkursu został rozstrzygnięty. Do finału zakwalifikowano utwory:
  • Tomas Peire-Serrate - „Borealis”
  • Andrzej Szachowski - „Helix Nebula”
  • Adam Porębski - „Iluzje”
  • Tomasz Szczepanik - „rumori”
  • Claudio Passilongo - „Symphonic Dystopia”
  • Choi Jin Seok - „Sunrise in Hyangil Am”

Gratuluję finalistom i z niecierpliwością czekam na finał. To ogromna satysfakcja móc usłyszeć prawykonania kompozycji, które powstały dzięki inicjatywie ZAiKS-u. Cieszy mnie szczególnie fakt, że dostrzeżone przez nas utwory po zakończonym konkursie nie znikają z repertuarów. W tym roku my, kompozytorzy, dotkliwie odczuwamy odcięcie od publiczności, od orkiestry, od atmosfery sali koncertowej. W tej chwili możemy tylko czekać na złagodzenie obostrzeń sanitarnych i pozwolić muzyce, aby grała w wyobraźni” – powiedział Miłosz Bembinow, pomysłodawca konkursu i sekretarz Jury.

Zakwalifikowanie do finału wiąże się z profesjonalnym wykonaniem i nagraniem utworu. Utwory finałowe zostaną prawykonane podczas koncertu zaplanowanego na 19 marca 2021 roku w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Szymona Bywalca. Dopiero po wysłuchaniu prawykonań jury ustali ostateczny werdykt i ogłosi wyniki. Przewidywaną nagrodą za I miejsce jest 50 000 złotych, za II miejsce – 30 000 złotych, za III – 20 000 złotych. Dodatkowo zostaną przyznane Nagroda Publiczności i Nagroda Orkiestry.

Nieprzypadkowo to właśnie Filharmonia w Szczecinie tworzy razem z ZAiKS-em nową markę, jaką jest Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski. Odważna przestrzeń Filharmonii uzasadnia zaproponowanie publiczności repertuaru w pełni współczesnego. Finał konkursu będzie regularnym, biletowanym koncertem, a publiczność zostanie zaangażowana w wybieranie swojego faworyta. Mamy ogromną nadzieję, że sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie i koncert będzie mógł się odbyć w zaplanowanym terminie, przy pełnym udziale słuchaczy.

ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie już po raz drugi wspólnie organizują konkurs kompozytorski. Pierwszy, jako konkurs z okazji stulecia ZAiKS-u, jeszcze bez patrona, odbył się w 2018 roku. Wysoki poziom nadesłanych utworów zainspirował obie instytucje do kontynuowania tego wyjątkowego muzycznego przedsięwzięcia, które ma odbywać się regularnie co dwa lata.
Więcej o konkursie na stronie karlowiczcompetition.pl

Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00