MISTERIOSO, FESTIVO

Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej

AKTUELLES | 14-01-2015
Koncertem w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie sezon koncertowy w 2015 r. Sinfonia Varsovia. Orkiestrze towarzyszyć będą wybitni soliści: sopranistka Agata Zubel, skrzypek Krzysztof Chorzelski, pianista Maciej Grzybowski i mezzosopranistka Urszula Kryger. Z dumą informujemy, iż warszawskich symfoników poprowadzi pierwsza dyrygent szczecińskiej Orkiestry Symfonicznej – Ewa Strusińska.
Ewa Strusińska to pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii, która objęła stanowisko dyrygenta – asystenta (Halle Orchestra, Manchester 2008 – 2010).

Urodzona w Stalowej Woli artystka ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, prowadząc koncert dyplomowy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wkrótce potem wygrała konkurs na stanowisko Junior Fellow in Conducting w Royal Northern College of Music w Manchesterze – instytucji, z którą nieprzerwanie współpracuje od 2006 roku.

Od tego czasu Ewa Strusińska mieszka w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku objęła posadę dyrygenta asystenta Hallé Orchestra (najstarszej profesjonalnej orkiestry w tym kraju), której dyrektorem artystycznym jest Sir Marka Elder CBE. Fakt ten został szeroko odnotowany przez prasę angielską (The Times, Guardian, The Independent, BBC Music Magazine, Gramophone) oraz przez polskie media (Wprost, Przekrój, TVN).

Najbliższy koncert w szczecińskiej Filharmonii pod batutą Ewy Strusińskiej odbędzie się 20 lutego. Artystka poprowadzi szczecińskich symfoników w przebojowej III Symfonii Góreckiego.

Wielokrotnie nagradzana Agata Zubel wystąpi podczas koncertu el–Derwid 27 lutego 2015 r., w słynącej z doskonałej akustyki sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Artystka wraz z Cezarym Duchnowskim jako duet ElettroVoce zaprezentuje nieznane piosenki Witolda Lutosławskiego.

SMOK w Filharmonii
13-01-2015 13:23
Juli 2020
05JULSo, 12:00