100. rocznica urodzin Waleriana Pawłowskiego

AKTUELLES | 18-12-2020
Walerian Pawłowski, kompozytor, dyrygent i niezapomniany popularyzator muzyki klasycznej, w pamięci wielu pokoleń szczecinian zapisał się jako człowiek wyjątkowy. W tym roku w grudniu obchodzimy setną rocznicę jego urodzin (18.12.1920) i przypominamy na różne sposoby tę niezwykłą postać.

„Chcę powiedzieć, że muzyka, najmniej realna ze sztuk, najmniej konkretna, operuje najbardziej ścisłymi definicjami, najbardziej precyzyjnym słownictwem, zaczerpniętym z bogatego (a przy tym przepięknie brzmiącego) języka włoskiego. Jest to takie muzyczne esperanto, przy pomocy którego islandzki kompozytor może przekazać swoje intencje meksykańskiemu wykonawcy, a przybyły do wiedeńskiej filharmonii francuski dyrygent z łatwością objaśni orkiestrze co jest – względnie ma być – 'grane' ”. [Walerian Pawłowski]

Szczecińska legenda

Walerian Pawłowski urodził się w Kielcach, dzieciństwo i młodość spędził w Poznaniu, okupację wraz z matką przeżył w Krakowie gdzie też ukończył studia muzyczne. Od 1954 roku aż do śmierci związany był ze Szczecinem. Przed szczecińską publicznością zadebiutował w tym samym roku, dyrygując „Eroiką” Ludwiga van Beethovena, i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta.

Walerian Pawłowski realizował się nie tylko jako dyrygent i kompozytor. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli, m. in. do "Otella" Szekspira i "Wyzwolenia" Wyspiańskiego, utworów scenicznych oraz książek o muzyce, m. in. "Na krzywej pięciolinii", "Takty i nietakty", "Muzyka i miłość". Przez wiele lat redagował w Kurierze Szczecińskim rubrykę pt. "Walerianowe Kropelki", w której wspominał swoją działalność artystyczną.

„Poza muzycznymi miał kilka pasji, m. in. fotografię, film, sport ”- wspomina w jednym z wywiadów żona maestro, Izabela Pawłowska. „Pisał felietony, programy i książkę niemal do końca swoich dni. Kochał muzykę, przyrodę, zwierzęta: miał swojego ukochanego jamnika Hipolita. Interesował się fotografią, motocyklami i, co tu ukrywać, boksem”.

Walerian Pawłowski zmarł w 2004 r. i został pochowany w alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Dziś można śmiało powiedzieć o nim, że jest legendą. Artystą i człowiekiem, którego z rozrzewnieniem wspominają dziś całe pokolenia mieszkańców Szczecina - zarówno ci, którzy znali go osobiście, jak i rzesze szczecinian, którzy z zapartym tchem uczestniczyli w prowadzonych przez Maestro Pawłowskiego koncertach i spotkaniach z muzyką.

Nieszablonowy przewodnik wyjątkowego człowieka

Dzięki uprzejmości żony Maestro - Pani Izabeli Pawłowskiej - i wsparciu zaprzyjaźnionych osób, Filharmonia w Szczecinie wydała ostatnie dzieło Waleriana Pawłowskiego.

Książka „Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana”, to pełna walerianowej energii, wspomnień i anegdot pozycja, która jest jednocześnie jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem po muzyce..

Ostatnie dzieło Waleriana Pawłowskiego „Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana” można już kupić w sklepie internetowym w specjalnej cenie 35 zł. KUP TERAZ

Wszystkim, którzy pamiętają niezwykły dar tworzenia wciągających opowieści, jaki posiadał Walerian Pawłowski, oraz tych, którzy chcieliby go dopiero poznać, zapraszamy gorąco do zapoznania się z tą wyjątkową pozycją książkową. Nikt bowiem lepiej nie wprowadza w świat muzyki, niż Walerian Pawłowski.

Koncerty dla młodszych i starszych

6 grudnia zagraliśmy koncert „Walerianowe kropelki” - muzyczną opowieść o Maestro. Młodym melomanom (którzy Waleriana Pawłowskiego nie znają) i ich opiekunom, rodzicom i dziadkom (którzy z pewnością pamiętają go doskonale) historię opowiadali jego ukochany pies Hipolit, w którego wcieli się aktor Teatru Lalek „Pleciuga” Rafał Hajdukiewicz, narratorka koncertu Agata Kolasińska, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. W programie koncertu znalazła się m. in. „Polka” Waleriana Pawłowskiego w aranżacji Mateusza Czarnowskiego.

Koncert był bezpłatnie transmitowany na kanałach Filharmonii w serwisach
YouTube i nadal można go tam obejrzeć.

Dla starszych melomanów szykujemy zaś niespodziankę na nowy rok. Już teraz zapraszamy na 24 stycznia na wyjątkową transmisję online „Mistrz Walerian”, w trakcie której przypomnimy postać Waleriana Pawłowskiego z innej niż dotychczas strony.

WYDARZENIA
09-07-2020, 20:00 | 16-07-2020, 20:00 | 23-07-2020, 20:00 | 30-07-2020, 20:00 | 06-08-2020, 20:00 | 13-08-2020, 20:00 | 20-08-2020, 20:00 | 27-08-2020, 20:00 | 03-09-2020, 20:00 | 10-09-2020, 20:00Muzyczny przewodnik Waleriana Pawłowskiego - premiera online
Juni 2021
01JUNDi, 11:00