Filharmonia otwiera archiwa

NEWS | 20-07-2018
Choć do oficjalnego rozpoczęcia nowego sezonu artystycznego zostało jeszcze trochę czasu, my już teraz mamy dla Państwa jego przedsmak. I tym razem nie muzyczny. Zapraszamy na małą podróż w czasie, w którą zabiorą Państwa archiwalne zdjęcia ze zbiorów Filharmonii w Szczecinie.
Pierwszy koncert orkiestry symfonicznej Robotniczego Towarzystwa Muzycznego, bezpośredniej poprzedniczki zespołu Filharmonii, odbył się 25 października 1948 roku. Pod koniec roku 1953, 15 grudnia, orkiestra stała się Państwową Filharmonią w Szczecinie. Sezon artystyczny 2018/2019 jest więc sezonem, w którym świętujemy dwie okrągłe rocznice – 70 lat orkiestry i 65 lat instytucji.

Podkreślam przede wszystkim 70-lecie orkiestry, bo wszystko stało się za sprawą ludzi. Muzyków, którzy po wojnie tu przyjechali i 25 października 1948 roku zagrali pierwszy koncert orkiestry Robotniczego Towarzystwa Muzycznego – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii.

Dzięki ponad półwiecznej wytężonej pracy orkiestry i związanych z nią muzyków, dyrygentów, kompozytorów, dyrektorów i całego zaplecza administracyjno-technicznego Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie to dziś jeden z największych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków kulturalnych w kraju. Poza licznymi wydarzeniami muzycznymi, które zdążyły już na dobre wpisać się w kulturalny kalendarz Polski i Europy, prowadzi także działalność wystawienniczą, społeczną (kampania "Słyszę dobre dźwięki), wydawniczą, organizuje inne niestandardowe przedsięwzięcia. Wszystko po to, aby Filharmonia była domem nie tylko muzyki, ale również innych sztuk, które wspólnie stworzą interesujące miejsce. Miejsce do którego chce się wracać.

By jednak rozwijać się i mądrze kroczyć w przyszłość nie można zapominać o tym co za nami. Z okazji zbliżających się jubileuszy postanowiliśmy przypomnieć, a młodszym z Państwa przybliżyć, minione 70 lat królowania muzyki symfonicznej w Szczecinie.

Dziś pierwsza część naszych zbiorów, czyli archiwum koncertów.

Zapraszamy do galerii, w której obejrzeć można dokumentację fotograficzną koncertów sprzed lat. A że orkiestra występowała nie tylko w murach siedziby przy Placu Armii Krajowej - zobaczymy zdjęcia z koncertów w Stoczni Szczecińskiej w 1964 r., w Świnoujściu pod batutą Józefa Wiłkomirskiego, czy koncertu Requiem Mozarta w Kościele Pallotynów. Ponadto m.in. zdjęcia z roku 1983, kiedy to Orkiestra wraz z maestro Stefanem Marczykiem świętowała 35-lecie, koncertu Młoda Muzyka Polska (rok 1987), koncertu w Parku Kasprowicza (rok 1964, solista Marian Foksa).

Z uwagi na archiwalny charakter prezentowanych materiałów nie wszystkie z nich są w pełni opisane. Jeśli rozpoznają Państwo przedstawione na nich osoby lub znają autora – prosimy o kontakt.
VIDEOS AND PHOTOS
July 2020
05JULsn, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku