ESPRESSIVO

Utwory Pendereckiego na kwartet smyczkowy

AKTUELLES | 09-10-2020
Utwory Krzysztofa Pendereckiego w niespotykanych aranżacjach na kwartet smyczkowy autorstwa i w wykonaniu Atom String Quartet usłyszymy podczas październikowego koncertu z cyklu Espressivo. W poniedziałak 19 października zapraszamy o godzinie 19:00 do złotej sali i na livefilharmonia.szczecin.pl
Atom String Quartet to nie tylko jeden z najważniejszych polskich kwartetów smyczkowych, ale także jeden z najbardziej zaprzyjaźnionych z nami zespołów. W naszej wspólnej historii mamy już rezydenturę artystyczną, udział w kilku projektach, kilkanaście koncertów, a pomysłów na kolejne… kilkadziesiąt! I właśnie owocem tej współpracy jest płyta „Penderecki” – nagrana w przestrzeni Filharmonii w Szczecinie i również przez nas wydana.

Zespół sięgnął po muzykę Krzysztofa Pendereckiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora naszych czasów, którego niestety pożegnaliśmy w marcu tego roku, nadając jej zupełnie nowy kontekst. Z szacunkiem dla oryginalnego materiału nutowego, Atom String Quartet nie unika kreatywnych odniesień i improwizacji. Główną oś programu stanowią utwory kameralne i solowe na instrumenty dęte z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, które przeplatane są „Trzema utworami w dawnym stylu”, które Penderecki stworzył z własnej muzyki do filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie". To program z pogranicza gatunków muzycznych: klasyka i awangarda mieszają się w nim z jazzowym zacięciem i muzycznym eksperymentem.

„Nasza współpraca z Profesorem przy tej płycie wyglądała tak, że Profesor Penderecki nie chciał słuchać nagrań, tylko poprosił nas o partytury” - mówi Krzysztof Lenczowski, wiolonczelista Atom String Quartet, w rozmowie z Dorotą Zamolską z Radia Szczecin. „Oczywiście wysłaliśmy nasze nuty i dopiero kiedy on przeanalizował nasze nuty, zobaczył, że "Kaprys na tubę" - to jest jedna linia melodyczna - nagle jest grany przez kwartet smyczkowy, wystosował do nas list, bardzo elegancki, w którym wyraził swoją aprobatę” - dodaje. POSŁUCHAJ ROZMOWY

Zapraszamy na koncert ASQ | PENDERECKI, który odbędzie się w poniedziałek 26 października o godzinie 19:00. Bilety w cenie 20-40 zł można kupić w kasie Filharmonii i na filharmonia.szczecin.pl.

Koncert będzie także transmitowany na żywo na platformie livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.

W związku z transmisją koncertu na livefilharmonia.szczecin.pl uprzejmie prosimy o wcześniejsze przybycie do Filharmonii i zajęcie miejsc na sali do godziny 18:50.

Partnerem koncertu jest Szczecińska Izba Adwokacka.
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00