SOUNDLAB

Styczniowy SoundLab z Anną Zaradny

NEWS | 09-01-2019
Występ Anny Zaradny w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach cyklu SOUNDLAB to więcej niż koncert elektroniczny. Artystka zaprasza do udziału w wydarzeniu inkorporującym dźwięk i obraz, ciszę i ciemność. Anna Zaradny | Lab 4: El-SONO już 26 stycznia o godz. 19:00 w Filharmonii w Szczecinie.

Program koncertu 26 stycznia otwiera krótkometrażowy „Octopus” (wideo, 2012 | "Split" Anna Zaradny/Burkhard Stangl, Bocian Records). Wykorzystując medium kojarzone z muzyką popularną - wideoklip, teledysk - Zaradny czerpie z formatu wideo, łącząc go z muzyką eksperymentalną. Przesuwa obrazy pod dyktando dźwięków, bawiąc się nimi, zmieniając konteksty i budując spójne, muzyczno-wizualne dzieło.

„Octopus” będzie wstępem do drugiej części – solo koncertu „Go Go Theurgy". Pod tym tytułem kryje się ostatni album studyjny artystki, w którego centrum znów lokuje się improwizacja. Zaradny starannie selekcjonuje dźwięki, niektórym nadając leniwe, rozlane brzmienie, innym zaś - pośpiech i dynamizm muzycznego stanu wyjątkowego. Ta dźwiękowa narracja to esencja muzycznego stylu Anny Zaradny, naginającej zasady gatunkowe, oddanej improwizacji, którą rozpina na jasnej i przemyślanej strukturze. Prezentacja „Go Go Theurgy" w przestrzeni czarnej sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie to niepowtarzalne doświadczenie dźwiękowe, nawiązujące zarówno do natury, jak i kultury.

Finałowe „Enjoy the silence", co można przetłumaczyć jako: "Ciesz się ciszą", to krótkometrażowy film, który rejestruje rozbłyski materii rozbijającej się przed naszymi oczami na tle nieprzeniknionej czerni. Te migoczące, pozbawione oprawy dźwiękowej konstelacje są wezwaniem do medytacji, chwilowej kontemplacji dzieła. Kolejne obrazy i przytłaczająca cisza rodzić może wreszcie niepokój - łatwo nasuwając refleksję na temat otaczającej nas rzeczywistości hałasu.

Zapraszamy także dzień wcześniej, 25 stycznia, do TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie na spotkanie z artystką. Odbędzie się tam dyskusja poświęcona muzyce, pracom wideo i wydawnictwom Anny Zaradny, w tym nowemu albumowi Crackfinder powstałemu we współpracy z J. Noetingerem i R. Piotrowiczem, oraz prezentacja wideo Theurgy Two. W trakcie spotkania będzie można nabyć wydawnictwa płytowe kompozytorki. Spotkanie poprowadzi Antoni Michnik (Glissando).
Szczegóły na trafo.art/spotkanie-z-anna-zaradny.

Urodzona w Szczecinie Anna Zaradny to artystka wszechstronna: kompozytorka, improwizatorka, artystka sztuk wizualnych i sound artu, autorka instalacji dźwiękowych, współtwórczyni Festiwalu Musica Genera. Jako kompozytorka i instrumentalistka Zaradny porusza się w bardzo szerokim spektrum – od akustycznej muzyki improwizowanej o minimalistycznym współczesnym idiomie do złożonych strukturalnie i kompozycyjnie eksperymentalnych form elektronicznych.

Dyskografia Anny Zaradny obejmuje zarówno nagrania solowe, jak i muzyczne kooperacje z takimi artystami jak: Burkhard Stangl, Tony Buck, Robert Piotrowicz, Christian Fennesz, Kasper Toeplitz, Jerome Noetinger. Artystka jest też autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych w tym do „Idioty” w reżyserii Pawła Miśkiewicza dla Teatru Narodowego czy „Pocztu Królów Polskich” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego dla krakowskiego Teatru Starego.

Prace o charakterze wizualnym Zaradny tworzy w formie instalacji, obiektu, fotografii i video. Czerpie z nowych technologii, dalej nastawiając się na eksperyment oraz wykorzystanie nietypowych środków artykulacyjnych i technik. Jej prace prezentowało m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Bunkier Sztuki w Krakowie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie czy berlińskie Kunst Werke.

Stypendystka wiedeńskiego MuseumsQuartier (2005) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W 2018 roku współpracowała jako konsultantka i badaczka muzyczna przy projekcie Escape Act dla Alexandry Bachzetsis. Rezydentka Elektronmusikstudion EMS Stockholm (2016) i KSYME - CRM Athens (2018).

Wstęp na spotkanie z artystką w TRAFO 25 stycznia o godz. 18:00 jest bezpłatny.

Bilety na wydarzenie w Filharmonii 26 stycznia o godz. 19:00 w cenie 30/20 zł dostępne są w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

fot. Łukasz Jasiukowicz
VIDEOS AND PHOTOS
June 2021
01JUNtu, 11:00